Zmiany dotyczące wyrobów medycznych
Zgodnie z rozporządzeniem, w zakresie wyrobów medycznych wprowadzane zmiany mają na celu:
- Uwzględnienie przy określaniu sposobu gromadzenia i przekazywania danych aplikacji uruchomionej przez NFZ, służącej do wystawiania w postaci elektronicznej zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zleceń naprawy wyrobu medycznego oraz umożliwiającej przepływ informacji pomiędzy świadczeniodawcami wystawiającymi e-zlecenie, realizatorami zaopatrzenia i oddziałami wojewódzkimi Funduszu.
Świadczeniodawca realizujący zaopatrzenie w wyroby medyczne lub dokonujący naprawy uzyskuje przez aplikację eZWM dostęp do wystawionego e-zlecenia i rejestruje w tej aplikacji na bieżąco wszystkie czynności związane z jego realizacją. - Dostosowanie określonego w rozporzadzeniu zakresu danych dotyczących wyrobów medycznych, do zakresu danych jakie świadczeniodawcy realizujący czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne oraz naprawy wyrobów medycznych przekazują do Funduszu.
Zakres informacji wpisywanych w e-zlecenie, charakteryzujących poszczególne etapy jego realizacji określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. W związku z powyższym zakres danych rejestrowanych i przekazywanych za pośrednictwem aplikacji eZWM do Funduszu odpowiada zakresowi danych wskazanych wrozporządzeniu w sprawie zleceń, z uwzględnieniem zmian wprowadzanych nowelizacją. - Uproszczenie dotychczasowego sposobu rozliczania zleceń na wyroby medyczne i zleceń naprawy. Obecnie świadczeniodawcy realizujący czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne przekazują do Funduszu informacje o zrealizowanych zleceniach dwukrotnie:
– do aplikacji eZWM – o pobraniu i zrealizowaniu zlecenia, oraz informacje o zrealizowanych zleceniach, które są podstawą rozliczenia;
– odrębnym komunikatem sprawozdawczym do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.
Wszelkie korekty kwestionowanych przez Fundusz danych muszą więc być dokonywane w dwóch różnych systemach, a rozliczenie z wykorzystaniem komunikatu dodatkowo wymaga posiadania przez świadczeniodawcę systemu dedykowanego do rozliczeń.
Natomiast zgodnie z projektowaną zmianą, wzorowaną na zasadach obowiązujących przy rozliczaniu refundacji recept, zestawienie refundacyjne wyrobów medycznych wynikających ze zrealizowanych zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne lub zleceń naprawy będzie generowane przez system na podstawie danych wpisywanych przez świadczeniodawców do aplikacji eZWM przy realizacji poszczególnych zleceń. - Nałożenie na świadczeniodawców obowiązku przekazania do Funduszu kopii dokumentu okazanego przez osobę, która uzyskała wyrób medyczny, uprawniającego do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, w przypadku gdy realizowane zlecenie zostało wystawione osobie uprawnionej do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji.
Czytaj także: Substancje psychotropowe i narkotyczne – aktualizacja wykazu
Wejście w życie przepisów
Jak poinformowano w rozporządzeniu, przepisy dotyczące zakresu przetwarzanych danych dotyczących zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz naprawy wejdą w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Termin ten jest spójny z terminem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zleceń i wynika z konieczności uwzględnienia okresu niezbędnego na testowanie funkcjonalności systemu wystawiania zleceń w postaci elektronicznej.
Zobacz także: Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności – maj 2023
Źródło: RCL
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
1 komentarz Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]