Zestawienie refundacyjne – komunikat NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat dotyczący problemów z rozliczeniem refundacji.

Zestawienie refundacyjne za 17, okres rozliczeniowy okazało się problematyczne ze względu na zmianę wersji komunikatu i nowe uprawnienia.Apteki przekazują do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu uzgodnione zestawienie zbiorcze w postaci papierowej lub elektronicznej, stanowiące podstawę refundacji (fot. Shutterstock).

NFZ zamieścił na portalu SZOI komunikat w sprawie danych gromadzonych i przekazywanych przez apteki do oddziałów wojewódzkich komunikatem elektronicznym LEK. Zgodnie z jego treścią Fundusz informuje, że w wyniku wprowadzenia zmian w systemie informatycznym jest możliwość sprawozdania danych z recept dotyczących leków, które wydano pacjentowi bezpłatnie, w sytuacji zbiegu odpłatności B i uprawnienia dodatkowego S lub DZ.

Przekazanie nierozliczonych danych w formie korekty

W związku z powyższym zaleca się aptekom, które wygenerowały już szablon rozliczeniowy, przekazanie korekty danych w zakresie recept obarczonych błędem o kodzie sprawdzenia 61203005 dla komunikatu elektronicznego LEK, przekazanie ich ponownie do oddziałów wojewódzkich NFZ.

Nie będzie problemów z refundacją

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przyjmować i finansować dane przekazane przez apteki (odpłatność B z uprawnieniem S i DZ) z realizacją według uprawnienia S lub DZ.

[Jak wiadomo do 1.11.2023 r. połączenie uprawnienia S, DZ lub C z lekiem wypisanym z taką odpłatnością nie jest prawidłowe i wymuszało usunięcie uprawnienia lub korektę recepty przez lekarza. Takie recepty były odrzucane, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zestawieniu refundacyjnym jako nieprawidłowe.]

Okres refundacyjny odblokowany z automatu

Jednocześnie NFZ informuje, że dla aptek które wygenerowały szablon za 17. okres (od 1 do 15 września 2023 r.), okres rozliczeniowy zostanie otwarty. Umożliwi to przekazanie korekty danych. Apteki nie będą musiały występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o otwarcie okresu rozliczeniowego.

Aktualna wersja komunikatu LEK

Od 18 okresu sprawozdawczego należy przekazywać dane tylko komunikatem XML LEK w wersji 3.0. Oznacza to, że nie będzie możliwe przekazanie danych komunikatem XML LEK wersją starszą niż 3.0. Wersje komunikatu XML LEK 2.9 i starsze można wykorzystać wyłącznie do obsługi korekt okresów wcześniejszych niż 18 okres rozliczeniowy 2023 roku.

Źródło: NFZ, SZOI

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]