Kategorie dostępności leków
Każdy produkt leczniczy, który uzyskał dopuszczenie do obrotu, posiada kategorię dostępności. Na jej podstawie określa się zasady realizacji recept i wydawania tychże produktów. Pacjenci najczęściej kojarzą podział na dwie kategorie, tj. leki wydawane bez przepisu lekarza (OTC; dostępne bez recepty) oraz wydawane z przepisu lekarza (Rp, na receptę). Jedną z kategorii dostępności określoną w Prawie Farmaceutycznym są leki stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – Lz.
Czytaj także: Podstawowe warunki prowadzenia apteki – nowe rozporządzenie MZ
Dlaczego istnieje osobna kategoria dostępności – Lz?
Charakterystykę leków dostępnych do stosowania jedynie w lecznictwie zamkniętym bardzo dobrze przedstawia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności. Brzmi ono następująco:
§ 3. Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – Lz” w przypadku, gdy z uwagi na swe właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność lub ze względu na interes zdrowia publicznego jest zarezerwowany dla leczenia, które może być przeprowadzone tylko w lecznictwie zamkniętym.
Czy apteka może prowadzić obrót lekami Lz?
Skoro wspomniane leki zarezerwowane są wyłącznie do leczenia w lecznictwie zamkniętym (np. szpitalach), to czy apteka może prowadzić nimi obrót? Czy można wydać je pacjentowi?
Leki Lz są dostępne w hurtowniach farmaceutycznych i apteka ogólnodostępna może prowadzić nimi obrót. Jednak istnieją pewne regulacje i obostrzenia, które zaraz zostaną wytłumaczone.
Czy lek Lz można wydać na receptę pacjentowi?
Apteka nie może zrealizować recepty lekarskiej, na której widnieje lek o kategorii dostępności Lz. Na podstawie recepty lekarskiej nie ma możliwości wydania pacjentowi takiego leku. Czy istnieją wyjątki od tej reguły?
Czytaj także: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Komu apteka może wydać lek Lz?
Leki o kategorii dostępności Lz mogą zostać wydane z apteki jedynie na podstawie specjalnej procedury.
W tym przypadku niezbędne jest zapotrzebowanie wystawione przed podmiot wykonujący działalność leczniczą odpowiadające wzorowi z rozporządzenia. Podmiot musi być uprawniony do stosowania leków o kategorii dostępności Lz. Natomiast apteka nie ma obowiązku weryfikować tego uprawnienia.
Co jeśli pacjent potrzebuje leku Lz?
Sytuacja komplikuje się, jeśli pacjent potrzebuje leku do terapii o statusie dostępności Lz. Niestety nie ma prostego rozwiązania tego problemu, gdyż zgodnie z prawem apteka nie może mu wydać leku na zwykłą receptę lekarską, nawet gdyby taką przedstawił. Co zrobić w tej sytuacji?
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wystawienie przez szpital lub inną placówkę leczniczą zapotrzebowania na ten konkretny lek. Placówka musi zrealizować je w aptece ogólnodostępnej, a następnie przekazać lek pacjentowi. Co do zasady, leczenie powinno zostać przeprowadzone w lecznictwie zamkniętym, jednak tego apteka również nie musi kontrolować.
Leki dla zwierząt
Drugim problematycznym przykładem mogą być leki o kategorii Lz, które lekarz weterynarii chce zaordynować zwierzęciu. Czy zapotrzebowanie tu pomoże? Niestety nie, gdyż zapotrzebowanie może zostać wydane jedynie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, a gabinet weterynarii nim nie jest. Natomiast gabinet weterynarii może zamówić potrzebne leki w hurtowni weterynaryjnej.
Bibliografia:
mgr farm. Dawid Hachlica
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]