Zasady wydawania leków o kategorii dostępności Lz z apteki

Czy wiecie, że nie wszystkie leki dopuszczone do obrotu w aptece można wydać pacjentowi? Czy apteka może sprzedawać takie leki? Co to są za leki i jaką mają kategorię dostępności? W tym artykule przybliżymy wam charakterystykę leków o kategorii dostępności Lz.

Jeżeli lekarz wypisał e-receptę na 4 op. leku Tegretol CR 400, możemy wydać 4 op. Tegretolu CR 200 i zostawić receptę otwartą?Apteka nie może zrealizować recepty lekarskiej, na której widnieje lek o kategorii dostępności Lz.

Kategorie dostępności leków

Każdy produkt leczniczy, który uzyskał dopuszczenie do obrotu, posiada kategorię dostępności. Na jej podstawie określa się zasady realizacji recept i wydawania tychże produktów. Pacjenci najczęściej kojarzą podział na dwie kategorie, tj. leki wydawane bez przepisu lekarza (OTC; dostępne bez recepty) oraz wydawane z przepisu lekarza (Rp, na receptę). Jedną z kategorii dostępności określoną w Prawie Farmaceutycznym są leki stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – Lz.

Czytaj także: Podstawowe warunki prowadzenia apteki – nowe rozporządzenie MZ

Dlaczego istnieje osobna kategoria dostępności – Lz?

Charakterystykę leków dostępnych do stosowania jedynie w lecznictwie zamkniętym bardzo dobrze przedstawia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności. Brzmi ono następująco:

§ 3. Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności „stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – Lz” w przypadku, gdy z uwagi na swe właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność lub ze względu na interes zdrowia publicznego jest zarezerwowany dla leczenia, które może być przeprowadzone tylko w lecznictwie zamkniętym. 

Czy apteka może prowadzić obrót lekami Lz?

Skoro wspomniane leki zarezerwowane są wyłącznie do leczenia w lecznictwie zamkniętym (np. szpitalach), to czy apteka może prowadzić nimi obrót? Czy można wydać je pacjentowi?

Leki Lz są dostępne w hurtowniach farmaceutycznych i apteka ogólnodostępna może prowadzić nimi obrót. Jednak istnieją pewne regulacje i obostrzenia, które zaraz zostaną wytłumaczone.

Czy lek Lz można wydać na receptę pacjentowi?

Apteka nie może zrealizować recepty lekarskiej, na której widnieje lek o kategorii dostępności Lz. Na podstawie recepty lekarskiej nie ma możliwości wydania pacjentowi takiego leku. Czy istnieją wyjątki od tej reguły?

Czytaj także: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Komu apteka może wydać lek Lz?

Leki o kategorii dostępności Lz mogą zostać wydane z apteki jedynie na podstawie specjalnej procedury.

W tym przypadku niezbędne jest zapotrzebowanie wystawione przed podmiot wykonujący działalność leczniczą odpowiadające wzorowi z rozporządzenia. Podmiot musi być uprawniony do stosowania leków o kategorii dostępności Lz. Natomiast apteka nie ma obowiązku weryfikować tego uprawnienia.

Co jeśli pacjent potrzebuje leku Lz?

Sytuacja komplikuje się, jeśli pacjent potrzebuje leku do terapii o statusie dostępności Lz. Niestety nie ma prostego rozwiązania tego problemu, gdyż zgodnie z prawem apteka nie może mu wydać leku na zwykłą receptę lekarską, nawet gdyby taką przedstawił. Co zrobić w tej sytuacji?

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wystawienie przez szpital lub inną placówkę leczniczą zapotrzebowania na ten konkretny lek. Placówka musi zrealizować je w aptece ogólnodostępnej, a następnie przekazać lek pacjentowi. Co do zasady, leczenie powinno zostać przeprowadzone w lecznictwie zamkniętym, jednak tego apteka również nie musi kontrolować.

Leki dla zwierząt

Drugim problematycznym przykładem mogą być leki o kategorii Lz, które lekarz weterynarii chce zaordynować zwierzęciu. Czy zapotrzebowanie tu pomoże? Niestety nie, gdyż zapotrzebowanie może zostać wydane jedynie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, a gabinet weterynarii nim nie jest. Natomiast gabinet weterynarii może zamówić potrzebne leki w hurtowni weterynaryjnej.

Bibliografia:

mgr farm. Dawid Hachlica

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]