Recepty na leki z importu docelowego z odpłatnością 100% – komunikat Ministra Zdrowia

Ze względu na wątpliwości dotyczące interpretacji obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept, Minister Zdrowia tłumaczy, że w przepisie 8 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia zidentyfikowano oczywistą omyłkę redakcyjną, która polega na braku przecinka po słowach „w tym leku recepturowego” (fot. Shutterstock).

Minister Zdrowia wystosował komunikat odnośnie zaordynowanych recept ze 100% odpłatnością na produkty z „importu docelowego”, dla których wydano zgody Ministra Zdrowia na refundację.

Minister Zdrowia poinformował w nim, że w przypadku ordynacji na recepcie papierowej bądź elektronicznej ze 100% odpłatnością:

1) produktu leczniczego, który sprowadzany jest na podstawie art. 4 ust. ustawy – Prawo farmaceutyczne, lub

2) środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który sprowadzany jest na podstawie art. 29a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

co do których Minister Zdrowia wydał zgodę na refundację dla indywidualnego pacjenta, trzeba wydać ww. produkty w aptece ogólnodostępnej po tym, jak wniesiona zostanie przez pacjenta opłata ryczałtowa za opakowanie jednostkowe (czytaj też: Zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące farmaceutów).

Oznacza to,  że pacjent powinien otrzymać wypisany lek ze zniżką (na ryczałt), a nie według wpisanej przez lekarza odpłatności.  

Komunikat znajduje się pod tym adresem.

Źródło: AM/MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Ostatnio znalazłem aktualny ranking najlepszych refundowanych leków na limerank.pl