Ważny lek na polskim rynku
Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera alfakalcydol – syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. W przeciwieństwie do innych form tej witaminy, nie jest aktywowana w nerkach, lecz w wątrobie. Dlatego może być więc stosowany przez osoby z upośledzoną czynnością nerek.
Ten lek jest stosowany m.in. w związku z osteoporozą, która może nastąpić w przypadku menopauzy u kobiet i przekwitania u mężczyzn. Zaleca się go w szczególności osobom w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D. Spożywają go też osoby cierpiące na braki wapnia we krwi, na co szczególnie narażeni są pacjenci z chorobami nerek.
Czytaj także: Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności – wrzesień 22
Zamiennik leku Alfadiol dostępny już od października
Jakiś czas temu Alfadiol został usunięty z portfolio jedynego producenta. Poinformowano, że nie będzie już dużej dostępny w aptekach. Preparat nie posiadał dostępnych zamienników, co było szczególnie groźne dla pacjentów objętych leczeniem farmakologicznym tym lekiem.
Wysiłki zmierzające do rozwiązania powyższej kryzysowej sytuacji przyniosły pozytywny skutek. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński poinformował, że w dniu 26.08.2022 r. nastąpiła rejestracja (tzw. pierwsze pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego) nowego leku Detriol zawierającego kalcytriol (w postaci kapsułek miękkich, o dwóch dawkach substancji czynnej – 0,25 μg i 0,5 μg). Lek Detriol na terenie Polski będzie dystrybuowany przez firmę Sun-Farm Sp. z o.o. Firma Sun-Farm jest częścią niemieckiego koncernu Dermapharm AG. Lek Detriol jest już od kilku lat dostępny dla pacjentów w krajach Unii Europejskiej. Dla polskich pacjentów Detriol będzie dostępny pod koniec października br., początkowo w opakowaniach po 100 kapsułek każdej dawki. W przyszłości będą także dostępne opakowania po 25, 30 i 50 kapsułek.
Wszystkie podmioty zaangażowane w zaopatrzenie polskich pacjentów w Detriol czynią starania, ażeby lek pojawił się w aptekach jak najszybciej.
Czytaj także: Amlopin – realizacja recepty na lek, który wypadł z refundacji
Problemy związane z zamiennikiem
W komunikacie zostało podkreślone, że Detriolu nie można traktować jako prostego zamiennika Alfadiolu. Przestawianie dotychczasowej farmakoterapii nie będzie mogło odbyć się na zasadzie automatyzmu. Będzie wymagać to od lekarza prowadzącego wnikliwej analizy i indywidualnego podejścia w każdym przypadku w ordynowaniu leku. Jednakże, główne wskazania do zastosowania Detriolu i Alfadiolu są takie same. Podobnie jest w przypadku przeciwwskazań oraz działania niepożądane.
Konieczna będzie zmiana dawek
Preparat Detriol (kalcytriol) działa nieco silniej od Alfadiolu i dlatego w większości wskazań u ludzi dorosłych dawkowanie rozpoczyna się od dawki 0,25 μg dziennie, a dawka docelowa wynosi 0,5 μg, czasami 1 μg i rzadko jest większa. Dlatego też, preparat ten jest konfekcjonowany w kapsułkach miękkich 0,25 i 0,5 μg. Jeśli chodzi o Alfadiol (kaps. 0,25 i 1 μg), początkowa dawka stosowana u dorosłych bywa większa (0,5 μg), choć dawka docelowa także rzadko przekracza 1 μg dziennie.
Dawki stosowane u dzieci w przypadku Alfadiolu są około dwukrotnie niższe. Z kolei, charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) preparatu Detriol nie precyzuje dawki u dzieci, ale antycypując częste stosowanie tego leku off-label w populacji dziecięcej, należy spodziewać się zastosowania dawek także dwukrotnie niższych niż u ludzi dorosłych.
Ostrzeżenie przed handlem internetowym
W przestrzeni internetowej można znaleźć preparat o nazwie – Detriol 60K. Lek ten nie ma nic wspólnego z przedstawionym przeze mnie preparatem kalcytriolu. Jest to preparat cholekalcyferolu (witaminy D) w dużych dawkach (60000 IU/tabletkę) i nie jest dostępny w Polsce. Niemniej jednak handel internetowy nie zna granic, Polacy często podróżują po świecie, dlatego też uważam, że świadomość takiej sytuacji jest ważna, aby w przyszłości nie doszło do pomyłek – podkreślił na koniec prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński (Konsultant Krajowy w dziedzinie endokrynologi)
Czytaj także: Wyniki z przeprowadzonych przez NFZ kontroli w 2022 r.
Źródło: PM/ PTENDO