Wyroby medyczne – zmiany w rozliczaniu świadczeń

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 stycznia 2024 r. obowiązywać będzie nowy, uproszczony i zoptymalizowany sposób sprawozdawania i rozliczania świadczeń w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne. Jak to będzie wyglądać?

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązywać będzie zoptymalizowany sposób sprawozdawania i rozliczania świadczeń w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Zakres zmian

Jak informuje NFZ, nowy sposób rozliczenia zakłada, że dla okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się od 1 stycznia 2024 r. generowane będzie sprawozdanie refundacyjne na podstawie przekazanych do systemu eZWM  dokumentów realizacji zleceń i zleceń naprawy (aplikacja ap-zz, usługi WSBroker).

Czytaj także: Nowelizacja Kodeksu Etyki Aptekarza

Brak konieczności dwukrotnego przekazywania danych

Zgodnie z przekazaną informacją, nowy mechanizm rozliczania wyeliminuje konieczność dwukrotnego przekazywania danych o zrealizowanych zleceniach (do eZWM i do OW NFZ komunikatem XML ZPOSP). Podsumowano, że realizator danych o zrealizowanych zleceniach będzie przekazywał tylko raz tj. do systemu eZWM.

Czytaj także: Nagrywanie rozmów w sieci aptek – odpowiedź NRA

Wprowadzenie jednego komunikatu

Obecnie generowane komunikaty XML:

  • ZPOSP – sprawozdanie realizatora,
  • P_ZPO – potwierdzenia odbioru sprawozdania,
  • R_UMX – szablon rachunku,
  • FAKT/RACH/NOTA – faktura albo rachunek albo nota.

Zostaną one zastąpione jednym komunikatem XML ZPOZR z danymi zestawienia refundacyjnego.

Czytaj także: Wstrzymanie w obrocie leku na astmę

Opublikowane zarządzenia

Poinformowano, że opublikowane zostały zarządzenia:

  • 163/2023/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego,
  • 164/2023/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML.

Czytaj także: Polityka zamówień w aptece 

Aktualne okresu sprawozdawcze

Dla okresów sprawozdawczych realizowanych do grudnia 2023 r. mają zastosowanie obecnie obowiązujące zasady sprawozdawania i rozliczania realizacji zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Źródło: NFZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]