Wyniki kontroli aptek w IV kwartale 2020

NFZ udostępnił informację dotyczącą wyników kontroli przeprowadzonych przez Terenowe Wydziały Kontroli NFZ w aptekach w IV kwartale 2020 r

Terenowe Wydziały Kontroli NFZ miały przeprowadzić w IV kwartale 2020 roku łącznie 102 postępowania kontrolne w aptekach (za moment ujęcia przeprowadzonych postępowań kontrolnych w okresie sprawozdawczym przyjęta została data wysłania/przekazania wystąpienia pokontrolnego) (fot. Shutterstock).Terenowe Wydziały Kontroli NFZ miały przeprowadzić w IV kwartale 2020 roku łącznie 102 postępowania kontrolne w aptekach (za moment ujęcia przeprowadzonych postępowań kontrolnych w okresie sprawozdawczym przyjęta została data wysłania/przekazania wystąpienia pokontrolnego) (fot. Shutterstock).

Terenowe Wydziały Kontroli NFZ miały przeprowadzić w IV kwartale 2020 roku łącznie 102 postępowania kontrolne w aptekach (za moment ujęcia przeprowadzonych postępowań kontrolnych w okresie sprawozdawczym przyjęta została data wysłania/przekazania wystąpienia pokontrolnego).

I tak, w 7 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. Z kolei pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (29 postępowań) lub oceną pozytywną z jednoczesnym wskazaniem nieprawidłowości (66 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie m.in.:

• danych niezbędnych do realizacji recept na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę, świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki:

• wydanie leku przez osoby nieuprawnione;
  • wydanie produktu z uprawnieniem, które nie zostało potwierdzone;
  • wydanie większej ilości leku, niż wynika ze sposobu dawkowania w sytuacji, gdy nie określono wielkości opakowania;
  • wydanie więcej niż dwóch najmniejszych refundowanych opakowań w sytuacji, gdy nie wpisano ilości leku lub wpisano błędne dawkowanie;
  • wydanie leków w ilości większej niż przepisana przez lekarza;
  • wydanie leków w ilości przekraczającej 120-dniową kurację;
  • wydanie leku na zniżkę przy odpłatności 100% na recepcie;
  • wydanie leku z odpłatnością inną niż zaordynowana;
  • realizacja recepty bez pełnych danych pacjenta;
  • realizacja recepty pomimo braku oznaczenia identyfikatora płatnika;
  • realizacja recept bez podpisu i /lub pieczątki lekarza;
  • realizacja recept przed datą wystawienia;
  • realizacja recepty na druku innego lekarza niż ordynujący;
  • realizacja recepty na lek recepturowy po dacie ważności;
  • realizacja recept z wydanym zamiennikiem refundowanym za lek spoza wykazu leków refundowanych;
  • brak podpisu i pieczątki lub imienia i nazwiska osoby realizującej receptę;
  • brak sposobu dawkowania dla leku gotowego, zawierającego w składzie substancję z wykazu A;
  • realizacja recept, w których dokonano niedozwolonych zmian w składzie leku;
  • brak autoryzacji naniesionych na recepcie poprawek;

• prawidłowego otaksowania recepty i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ:

• przekazywanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym (m. in.: daty wystawienia recepty, danych miejsca wystawienia recepty, numerów recept, ilości składnika recepturowego, identyfikatora OW NFZ, numeru PESEL pacjenta, uprawnień dodatkowych, daty realizacji „od dnia”, kodu EAN/GTIN składnika, typu i numeru identyfikatora osoby realizującej receptę, uprawnienia dodatkowego „S”, „DN”, osoby realizującej receptę, treść adnotacji na recepcie wskazywała na inną osobę realizującą receptę niż sprawozdana);

• braku oryginałów druków recept w aptece;
  • zastosowania przez Aptekę innej marży detalicznej niż wynikająca z ustawy;
  • wykorzystania leku gotowego niebędącego surowcem farmaceutycznym do sporządzenia leku recepturowego;
  • nieprawidłowej wyceny leku recepturowego (naliczono nieprawidłową odpłatność ryczałtową lub zawyżono cenę surowca);
  • sporządzenia leku recepturowego w terminie przekraczającym 48 godzin od przyjęcia recepty przez aptekę;
  • użycia przeterminowanego surowca farmaceutycznego do sporządzenia leku;
  • wykonania leku recepturowego niezgodnie z treścią recepty;
  • błędnie wykonanego leku recepturowego – brak warunków jałowych, mimo obecności w składzie leku antybiotyku lub wykonanie leku niejałowego w warunkach jałowych;
  • braku faktur zakupu leków;
  • braku poinformowania OW NFZ o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w aptece;
  • niedostarczenia recept do kontroli.

Żródło: nfz.gov.pl