Wykaz limitów za jednostkę surowca farmaceutycznego

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wykaz limitów finansowania dla surowców farmaceutycznych.

Na surowiec farmaceutyczny od dnia 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał limit finansowania w postaci cenny netto dla 1 g substancji.DNUR nałożył na NFZ ustalenie limitów finansowania surowców farmceutycznych (fot. Shutterstock).

Zgodnie z wymogiem umieszczonym w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, NFZ przedstawił w dniu 27 listopada br. wykaz limitów surowców farmaceutycznych wykorzystywanych do sporządzenia leku recepturowego.

limity_cen_surowcow_farmaceutycznych_-_zalacznik_do_komunikatu

Ceny netto za 1 g surowca będą obowiązywać od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Później nastąpi aktualizacja wykazu. NFZ wyliczył je na podstawie danych raportowanych przez apteki za 2022 r. (15 percentyl rozkładu ceny).

Co z surowcami nieujętymi w wykazie?

Surowce, dla których limit nie został wyznaczony, będą finansowane w pełnej kwocie, za jaką apteka je kupiła. Takie pozycje pojawią się w kolejnym wykazie.

Czas na porządki magazynowe

Do 31 grudnia 2023 r., czyli jeszcze miesiąc, mają apteki na zejście ze stanów surowców farmaceutycznych zakupionych po wyższych cenach. Za ten okres NFZ zrefunduje koszt surowca niezależnie od ceny zakupu. Warto zauważyć, że dla opakowań nie wyznaczano limitu. Od 1 stycznia 2024 r. za różnicę w cenie surowce pomiędzy limitem a ceną zakupu zapłaci pacjent.

Źródło: NFZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]