Wydawanie leku Plaquenil a reglamentacja

Niemniej najprawdopodobniej osoba o podobnym nazwisku miała otrzymać te leki, ale źle został wybrany pacjent (fot. Shutterstock).

Jak donosi MZ, pacjenci będą upoważnieni do zakupu leku Plaquenil w aptece jedynie na podstawie wystawionej przez lekarza recepty i we wskazaniach wyszczególnionych w obwieszczeniu z 1 kwietnia 2020 r.

Redakcja serwisu rx.edu.pl wystosowała do Ministerstwa Zdrowia zapytanie dotyczące wydawania leku Plaquenil (czytaj również: MZ: reglamentacja produktów leczniczych Arechin oraz Plaquenil). Redakcja chciała dowiedzieć się, czy lek ten można wydać przykładowo na podstawie recepty, np. z Czech lub farmaceutycznej. Zapytała również o to, czy jego wydanie możliwe jest jedynie na podstawie e-recepty (recepta i DRR) bądź recepty papierowej (DRR), które są rejestrowane w SIM.

MZ odpowiedziało, że korzystając z uprawnień nadanych ustawą z 2 marca 2020 r., Minister Zdrowia wprowadził od 2 kwietnia 2020 r. reglamentację leków Arechin (Chloroquinum) i Plaquenil (Hydroxychloroquinum), ujętych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 28).

Pacjenci będą mogli zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty i tylko we wskazaniach wyszczególnionych w ww. obwieszczeniu – miało napisać dalej MZ.

Szczegółowe informacje dotyczące tego zagadnienia zawarte są w komunikacie Ministra Zdrowia.

Źródło: AM/MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]