Uwaga na fałszywe mejle – komunikat NFZ

NFZ odebrał niepokojące sygnały o fałszywych mejlach, które informują o rzekomym wycieku danych. W związku z tym pojawił się komunikat ostrzegający przed zaistniałą sytuacją.

NFZ zapewnia, że informacje zawarte w przekazywanych wiadomościach są nieprawdziwe i nie doszło do żadnego wycieku danych.

Ostrzeżenie NFZ

NFZ zapewnia, że informacje zawarte w przekazywanych wiadomościach są nieprawdziwe i nie doszło do żadnego wycieku danych. NFZ dodaje, że nie nadawcą mejli.

Przestrzegamy przed klikaniem w link podany w mejlu. To próba zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem – możemy przeczytać w komunikacie.

Fałszywe mejle od NFZ

Z mejla, wysyłanego rzekomo przez Narodowy Fundusz Zdrowia, odbiorca dowiaduje się o wycieku danych podmiotów, które współpracują z NFZ. W fałszywym mejlu podany jest link, którego kliknięcie spowoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania!

Czytaj także: Zlecenia na wyroby medyczne – projekt rozporządzenia

Treść fałszywego mejla

NFZ poinformowało, że treść fałszywego komunikatu brzmi następująco:
„Informujemy z żalem, w dniu dzisiejszym doszło do wycieku informacji dotyczących podmiotami współpracującymi z NFZ. Aby zweryfikować, czy Państwa firma znajduje się na liście, zachęcamy do zapoznania się z dołączonym spisem. W przypadku, Państwo znajdujecie się na liście, zalecamy zmianę Państwa hasła.” 

Ochrona danych

NFZ w komunikacie stanowczo dementuje:

  • nie doszło do żadnego wycieku danych z NFZ,
  • Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest nadawcą tych wiadomości,
  • Narodowy Fundusz Zdrowia nie udostępnia listy podmiotów, z którymi współpracuje.

NFZ przekazał, że nie należy klikać w link podany w mejlu, bo można stracić dostęp do swoich danych.

Przestrzegamy przed klikaniem w link podany w mejlu, ponieważ może to doprowadzić do ściągnięcia i uruchomienia złośliwego oprogramowania (w postaci dodatku do Excela). Grozi to zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. Możesz stracić dostęp do swoich danych! – stanowczo podkreśla NFZ w przekazanym komunikacie.

Czytaj także: : Nowa lista leków refundowanych – marzec 2023

Dostałeś podejrzany mejl z NFZ? Co teraz?

NFZ informuje, że jeśli otrzymano wiadomość wysłaną rzekomo przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

  • nie należy klikać w link podany w wiadomości,
  • należy skontaktować się pilnie z najbliższym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: NFZ