Ustawa wdrażająca rozwiązania w obszarze e-zdrowia

23 sierpnia br. ukazała się w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. 2019 poz. 1590). Większość wprowadzonych zmian, z małymi wyjątkami zacznie obowiązywać już od 7 września.

Z racji obszerności złożoności ustawy aspekty niezwiązane z aptekami zostały pominięte.

Najważniejsze zmiany:

• dopuszczono możliwość wystawienia recepty dla siebie lub dla rodziny również w formie elektronicznej, a nie jak planowano do końca 2025 r. wyłącznie w formie papierowej; jednocześnie rozszerzono grono osób, dla których można wystawić receptę pro familia o „osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej”;
  • możliwość wystawienia i realizacji recept transgranicznych w formie papierowej zarezerwowano wyłącznie dla państw, które nierealizujących e-recept lub recept wystawionych dla osób małoletnich (wykaz państw zostanie zamieszczony w BIP MZ); [obowiązuje od 1.01.2021 r.]
  • pacjent będzie mógł zrealizować e-receptę również po potwierdzeniu tożsamości tzw. certyfikatem potwierdzenia obecności (e-dowodem);
  • zmieniono zakres informacji dotyczących osoby wystawiającej receptę [dla podmiotu nic się nie zmienia!] – numer telefonu zastąpiono adresem poczty elektronicznej lub numerem telefonu z prefixem międzynarodowym [zmiana najprawdopodobniej pod e-rp transgraniczne, dla krajowych dalej przyjmuje się, że wystarczy telefon w danych świadczeniodawcy – obowiązuje od 1.01.2021 r.];
  • receptę oprócz osoby uprawnionej będzie mogła podpisać osoba do tego celu upoważniona;
  • ograniczenie ilości leku na jednej recepcie do 120 dni stosowania, po uwzględnieniu dawkowania dotyczy wyłącznie recept papierowych;
  • dodano przepis (dotychczas istniał on tylko w rozp. ws. środków odurzających i substancji psychotropowych, a odnosił się wyłącznie leków z grup I-N i II-P), że recepta na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki oraz prekursory kategorii 1 jest ważna 30 dni [rodzi to pytanie o możliwości umieszczenia daty realizacji na recepcie na nawet na psychotropy III-P i IV-P bądź prekursory, czy nawet odurzające III-N];
  • zmiany dotyczące e-recepty:

• e-recepta jest ważna 365 dni;
    • pielęgniarka może wystawić e-receptę na 180 dni stosowania;
    • ilość do wydania z e-recepty po upływie 30 dni od daty wystawienia albo daty realizacji trzeba będzie zmniejszyć o dni, które upłynęły;
    • na jednej e-recepcie można wypisać ilość leku na 360 dni;
    • pacjent może otrzymać jednorazowo maksymalnie ilość leku na 180 dni stosowania [recepta na 360 dni będzie musiała być podzielona]
    • w sytuacji, kiedy wielkość opakowania, która pozostała do wydania uniemożliwiała zastosowanie leku przez wyliczony okres, dopuszczono możliwość wydania ilości większej, ale nie więcej niż o maksymalnie jedno najmniejsze opakowanie [można zaokrąglić w górę do najmniejszego opakowania, ale zarejestrowanego, które jak wiadomo często nie jest dostępne w obrocie, przy upływającej dacie ważności e-recepty];
    • dopuszczono możliwość umieszczenie fotokodów QR na wydruku informacyjnym, który otrzymuje pacjent od lekarza;
  • rozszerzono grono osób uprawnionych do wypisania recepty z uprawnieniem S o innych lekarzy niż z POZ – z poradni specjalistycznej czy szpitala [e-recepty wystawią oni dopiero o 1 lipca 2020 r.];
  • osoba wystawiająca e-receptę dla seniora będzie musiała zweryfikować ilość i rodzaj leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych, które senior już otrzymać [blokada nadmiernej preskrypcji].

Nie da się ukryć, że praktycznie z dnia na dzień wrzucono kilka potencjalnie problematycznych i nielogicznych zapisów.

Pełna treść ustawy znajduje się pod tym adresem.

[Źródło: KO/RCL]

Czytaj także:

Logowanie / Rejestracja

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto na farmacja.net? Zaloguj się
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy