URPL: Utrudnienia w dostępie do produktu leczniczego Saxenda

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował komunikat dotyczący ograniczonego dostępu do leku Saxenda, stosowanego w leczeniu otyłości.

Informacja ostrzega o tymczasowych trudnościach w dostępie do leku Saxenda, które są efektem niespotykanej dotąd skali popytu na leki z grupy analogów GLP-1.

W komunikacie od firmy Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. można przeczytać, że: „W związku z bezprecedensowym i dynamicznie rosnącym popytem na lek z grupy analogów GLP-1 o nazwie handlowej Saxenda, zarejestrowanym do leczenia otyłości, mogą występować czasowe i lokalne utrudnienia w dostępie do leku”.

Przedstawiciel odpowiedzialnej firmy, we współpracy z EMA i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, zwraca się z apelem do personelu medycznego, prosząc o, żeby:

  • priorytetowo traktować pacjentów, którzy obecnie są leczeni z wykorzystaniem leku Saxenda, aby zwiększyć szanse na dostęp do kontynuowanego leczenia i zapewnić ciągłość terapii,
  • wstrzymać inicjację nowych terapii lekiem Saxenda u pacjentów, którzy dotychczas nie byli leczeni opisywanym preparatem.

Kto może stosować lek przeciw otyłości?

W komunikacie przedstawiono również Charakterystykę Produktu Leczniczego Saxenda. Wynika z niej, że lek ten jest wskazany do stosowania:

  • u dorosłych, w połączeniu z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym, w celu kontroli masy ciała u pacjentów dorosłych, u których wskaźnik masy ciała wynosi początkowo ≥ 30 kg/m2 (otyłość) lub ≥ 27 kg/m2 do <30 kg/m2 (nadwaga) i występuje co najmniej jedno współistniejące schorzenie związane z nieprawidłową masą ciała, takie jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia lub obturacyjny bezdech senny;
  • u młodzieży (≥ 12 lat) jako uzupełnienie zdrowego sposobu odżywiania i zwiększonego wysiłku fizycznego w celu kontroli masy ciała u młodzieży w wieku 12 lat i starszej z otyłością (wskaźnik BMI odpowiadający ≥ 30 kg/m2 u dorosłych, z uwzględnieniem odpowiednich punktów odcięcia zdefiniowanych w międzynarodowych standardach), przy masie ciała powyżej 60 kg.

W podsumowaniu zaznaczono również, że sytuacja związana z lekiem nie wynika z żadnych wad jakościowych produktu ani innych kwestii dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego produktu.

Źródło: URPL

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]