Trwałość kropli do oczu [tabela w PDF do pobrania]

Trwałość kropli do oczu (fot. Shutterstock).

Trwałość kropli do oczu to jedna z informacji, jaka musi zostać zawarta w karcie charakterystyki produktów leczniczych, które występują pod tą postacią. W większości przypadków trwałość ta wynosi 28 dni. Występują jednak preparaty, których trwałość wynosi aż 90 dni. Dane te są nie tylko informacjami niezbędnymi do przekazania pacjentowi, ale i niejednokrotnie koniecznymi do obliczenia, ile opakowań kropli do oczu możemy wydać na daną receptę. W tym celu przygotowałem tabelę, w której znajdziecie nie tylko trwałość danych kropli do oczu, ale i ilość kropli deklarowaną przez producenta, jaka znajduje się w jednym opakowaniu. 

Trwałość kropli do oczu a dawkowanie

Określone na recepcie dawkowanie kropli do oczu pozwala nam na przeliczenie, na jaki okres terapii wystarczą przepisane na recepcie opakowania danego preparatu. Jeśli z dawkowania wychodzi, że jedna butelka kropli do oczu wystarczy na więcej niż okres ich trwałości, to oczywiste jest, że to tą drugą daną, musimy wziąć pod uwagę. 

Więcej na temat tego Które krople do oczu należy przeliczać znajdziecie w tym TEKŚCIE

Poniżej natomiast znajduje się obiecana tabela z trwałością produktów leczniczych występujących w postaci kropli do oczu oraz zadeklarowaną przez producenta ilością kropli, jaka znajduje się w opakowaniu. Tabelę można ściągnąć w wersji PDF i następnie ją wydrukować. 

Autor: mgr farm. Maciej Birecki

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Nodofree oraz Nodofree Combi według innych źródeł( 5 ml -143krople, a 3x5 ml -429). Pytanie kto ma rację?
Wg poprawionej wersji https://rx.edu.pl/ktore-krople-oczne-nalezy-przeliczac/ niższe wartości to deklaracja producenta na zasadzie "nie mniej niż".
Do weryfikacji, ale te 143 potwierdzał producent.
Dziękuję za pomoc i odpowiedź.