28 listopada br. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 2112). Znalazła się w niej, zapowiadana przez MZ w październiku, zmiana dotycząca możliwości wydłużenia terminu ważności recept.
Art. 10. W ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944 i 1493) w art. 96a po ust. 7a dodaje się ust. 7b i 7c w brzmieniu:
„7b. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii termin realizacji recepty, o którym mowa w ust. 7, może zostać przedłużony o nie więcej niż 150 dni, licząc od dnia jej wystawienia, w zakresie produktów leczniczych określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7c.
7c. Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, wykaz produktów leczniczych, w stosunku do których przedłuża się termin realizacji recepty, o którym mowa w ust. 7, wraz z określeniem okresu przedłużenia, mając na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lekowego pacjentów w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.”.
Z powyższych przepisów wynika, że:
- możliwość wydłużenia dotyczy tylko i wyłącznie leków, które znajdą się w osobnym wykazie i rozporządzeniu;
- zmiana obejmuje recepty papierowe i elektroniczne (raczej bez recept ważnych 365 dni);
- termin ważności wydłuży się maksymalnie o 150 dni, czyli maksymalnie do 180 dni;
- nie jest powiedziane, że wszystkie leki będą potraktowana jednakowo;
- wykaz może teoretycznie obejmować wszystkie grupy leków (również antybiotyki, leki immunologiczne, import docelowy, leki psychotropowe, narkotyczne i prekursory).
Ostatni punkt może wydać się kontrowersyjny, niemniej wynika to z odniesienia do całego art. 96a ust. 7 Pf:
7. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć:
1) 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, a w przypadku recepty w postaci elektronicznej – 365 dni;
2) 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” dla recepty na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego;
3) 120 dni od daty jej wystawienia na:
a) produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta na podstawie art. 4 albo art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
b) produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta;
4) 30 dni od daty jej wystawienia dla recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1.
Zmiana weszła w życie 29 listopada 2020 r. Z treścią ustawy można zapoznać się tutaj: D2020000211201
Na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego nie zamieszczono jak dotąd projektu rozporządzenia stanowiącego nieodzowny element nowej regulacji.
Źródło: KO/RCL
© rx.edu.pl
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]