Retaksacja recept jest jednym z najważniejszych zadań magistra farmacji w aptece. Prawidłowo przeprowadzona pozwala na szybką reakcję w razie pomyłki osoby wydającej leki. Obecnie system Kamsoft umożliwia sprawniejszą retaksację, dzięki wprowadzonym ułatwieniom.
Czytaj również: Kamsoft – skróty klawiszowe, które musisz znać
Jak retaksować elektroniczne recepty?
Retaksacja recept polega na sprawdzeniu poprawności wydania leków oraz formalnej strony recepty. W systemie Kamsoft przeprowadza się ją w module Kontrola. Warto rozpocząć od sprawdzenia wydanych odpowiedników (Kontrola sprzedaży → Wydane odpowiedniki).
Pojawia się tabela wszystkich wydanych odpowiedników. Podczas retaksacji zwracamy uwagę na:
- limit wydanego i pierwotnego leku. W tym miejscu najłatwiej sprawdzić, czy farmaceuta nie wydał leku refundowanego na zniżkę, zamiast leku pełnopłatnego. Kamsoft dla ułatwienia podświetla na czerwono każdą taką możliwość.
- nazwy międzynarodowe leku pierwotnego oraz wydanego. Tutaj także dla ułatwienia jak wszędzie Kamsoft podświetli nam na czerwono pomyłki.
- dawki leków wydanych i przepisanych
Następnie przechodzimy do retaksacji każdej recepty po kolei (Kontrola sprzedaży → Retaksacja recept).
Na liście recept na czerwono podkreślają się różnice w:
- EAN leku wydanego i wypisanego na recepcie (jeśli nie zaznaczono odpowiednika),
- ilości opakowań leku wydanego i wypisanego na recepcie,
- ilości jednostek leku wydanego,
- odpłatności leków.
Warto zwrócić uwagę na ostrzegawcze ikonki trójkątów pojawiające się obok dat wystawienia recepty. Żółte trójkąty oznaczają recepty z roczną datą realizacji, gdzie pierwsza realizacja nastąpiła zgodnie z ustawą w przeciągu pierwszych 30 dni od daty wystawienia.
Czerwone trójkąty oznaczają pierwszą realizację po terminie 30 dni. Wtedy musimy obliczyć ile leku przepadło pacjentowi i czy ilość wydana zgadza się z naszymi obliczeniami.
Jak widać system podpowie nam ile dokładnie dni minęło od daty wystawienia recepty.
Retaksację recept wykonujemy poprzez podgląd części technicznej i wizualnej recepty. W podgląd wchodzimy poprzez klawisz F4. Po sprawdzeniu recepty farmaceuta może zaznaczyć, że ją weryfikował. W tym celu wybieramy klawisz F2. Jest to pomocne, kiedy podczas dnia, chcemy przejść tylko do niesprawdzonych wcześniej recept. W menu filtrowania (F7).
Sprawdź także: Faktury – jak je prawidłowo wystawiać oraz wprowadzać do Kamsoftu?
Komentarze do recept
Zarówno realizując, jak i retaksując recepty można dodawać do nich komentarze. Są one pomocne w przypadku realizacji recept, których pierwsza realizacja nastąpiła po terminie 30 dni. Osoba ponownie realizująca receptę odczyta pozostawioną notatkę, co zminimalizuje możliwość wystąpienia błędu. Komentarze dodaje się poprzez Ctrl+W. Skrót ten działa zarówno podczas realizacji, jak i retaksacji.
W każdym momencie po wejściu w komentarz, można go edytować. Obecność komentarza wyświetla się podczas retaksacji.
Jaka jest różnica między komentarzem a adnotacją?
Komentarze są przeznaczone wyłącznie do informacji farmaceutów pracujących w danej aptece. Organy kontrolujące, czyli NFZ nie ma wglądu do komentarzy, jakie dodajemy. Z drugiej strony adnotacja do recepty wyświetla się organom kontrolującym i zostaje wysłana razem z Dokumentem Realizacji Recepty (DRR). Co powinno znaleźć się w adnotacjach jest dokładnie określone prawnie, a komentarz to jedynie forma komunikacji między farmaceutami.
Jak ułatwić sprawdzanie recept?
Niestety retaksacja jest procesem czasochłonnym. Każdą receptę należy dokładnie przeanalizować. Aby mieć pewność, że wszystko zostało sprawdzone można skorzystać z dostępnych filtrów.
- Realizacja z innym kodem EAN niż na recepcie. Filtr pozwala na łatwe wyłapanie pomyłki w dawce leku.
- Filtrowanie recept, w których zaznaczono całkowitą realizację, pozwala na szybkie wyłapanie, czy zostało to zrobione poprawnie. W przypadku pomyłki wykrytej w kolejnym okresie refundacyjnym jest konieczność wysłania prośby do NFZ w celu otwarcia okresu refundacyjnego w celu poprawy pomyłki.
mgr farm. Martyna Piotrowska
©rx.edu.pl