Retaksacja recept w Kamsofcie – 12 przykładów

Wiesz, jak retaksować recept w Kamsofcie? Znasz potrzebne skróty oraz triki? Jeśli nie, to spieszymy z pomocą. Zobacz 12 przykładów z aptecznej praktyki, jak retaksować recepty.

Niestety retaksacja jest procesem czasochłonnym (fot. Shutterstock).Niestety retaksacja jest procesem czasochłonnym (fot. Shutterstock).

Retaksacja recept jest jednym z najważniejszych zadań magistra farmacji w aptece. Prawidłowo przeprowadzona pozwala na szybką reakcję w razie pomyłki osoby wydającej leki. Obecnie system Kamsoft umożliwia sprawniejszą retaksację, dzięki wprowadzonym ułatwieniom.

Czytaj również: Kamsoft – skróty klawiszowe, które musisz znać

Jak retaksować elektroniczne recepty?

Retaksacja recept polega na sprawdzeniu poprawności wydania leków oraz formalnej strony recepty. W systemie Kamsoft przeprowadza się ją w module Kontrola. Warto rozpocząć od sprawdzenia wydanych odpowiedników (Kontrola sprzedaży → Wydane odpowiedniki). 

Pojawia się tabela wszystkich wydanych odpowiedników. Podczas retaksacji zwracamy uwagę na:

  •  limit wydanego i pierwotnego leku. W tym miejscu najłatwiej sprawdzić, czy farmaceuta nie wydał leku refundowanego na zniżkę, zamiast leku pełnopłatnego. Kamsoft dla ułatwienia podświetla na czerwono każdą taką możliwość. 

  • nazwy międzynarodowe leku pierwotnego oraz wydanego. Tutaj także dla ułatwienia jak wszędzie Kamsoft podświetli nam na czerwono pomyłki.

  • dawki leków wydanych i przepisanych 

Następnie przechodzimy do retaksacji każdej recepty po kolei (Kontrola sprzedaży → Retaksacja recept). 

Na liście recept na czerwono podkreślają się różnice w:

  • EAN leku wydanego i wypisanego na recepcie (jeśli nie zaznaczono odpowiednika),
  • ilości opakowań leku wydanego i wypisanego na recepcie,
  • ilości jednostek leku wydanego,
  • odpłatności leków. 

Warto zwrócić uwagę na ostrzegawcze ikonki trójkątów pojawiające się obok dat wystawienia recepty. Żółte trójkąty oznaczają recepty z roczną datą realizacji, gdzie pierwsza realizacja nastąpiła zgodnie z ustawą w przeciągu pierwszych 30 dni od daty wystawienia.

Czerwone trójkąty oznaczają pierwszą realizację po terminie 30 dni. Wtedy musimy obliczyć ile leku przepadło pacjentowi i czy ilość wydana zgadza się z naszymi obliczeniami.

Jak widać system podpowie nam ile dokładnie dni minęło od daty wystawienia recepty.

Retaksację recept wykonujemy poprzez podgląd części technicznej i wizualnej recepty. W podgląd wchodzimy poprzez klawisz F4. Po sprawdzeniu recepty farmaceuta może zaznaczyć, że ją weryfikował. W tym celu wybieramy klawisz F2. Jest to pomocne, kiedy podczas dnia, chcemy przejść tylko do niesprawdzonych wcześniej recept. W menu filtrowania (F7).

Sprawdź także: Faktury – jak je prawidłowo wystawiać oraz wprowadzać do Kamsoftu?

Komentarze do recept

Zarówno realizując, jak i retaksując recepty można dodawać do nich komentarze. Są one pomocne w przypadku realizacji recept, których pierwsza realizacja nastąpiła po terminie 30 dni. Osoba ponownie realizująca receptę odczyta pozostawioną notatkę, co zminimalizuje możliwość wystąpienia błędu. Komentarze dodaje się poprzez Ctrl+W. Skrót ten działa zarówno podczas realizacji, jak i retaksacji.

W każdym momencie po wejściu w komentarz, można go edytować. Obecność komentarza wyświetla się podczas retaksacji. 

Jaka jest różnica między komentarzem a adnotacją?

Komentarze są przeznaczone wyłącznie do informacji farmaceutów pracujących w danej aptece. Organy kontrolujące, czyli NFZ nie ma wglądu do komentarzy, jakie dodajemy. Z drugiej strony adnotacja do recepty wyświetla się organom kontrolującym i zostaje wysłana razem z Dokumentem Realizacji Recepty (DRR). Co powinno znaleźć się w adnotacjach jest dokładnie określone prawnie, a komentarz to jedynie forma komunikacji między farmaceutami. 

Jak ułatwić sprawdzanie recept?

Niestety retaksacja jest procesem czasochłonnym. Każdą receptę należy dokładnie przeanalizować. Aby mieć pewność, że wszystko zostało sprawdzone można skorzystać z dostępnych filtrów. 

  • Realizacja z innym kodem EAN niż na recepcie. Filtr pozwala na łatwe wyłapanie pomyłki w dawce leku. 

  • Filtrowanie recept, w których zaznaczono całkowitą realizację, pozwala na szybkie wyłapanie, czy zostało to zrobione poprawnie. W przypadku pomyłki wykrytej w kolejnym okresie refundacyjnym jest konieczność wysłania prośby do NFZ w celu otwarcia okresu refundacyjnego w celu poprawy pomyłki. 

mgr farm. Martyna Piotrowska

©rx.edu.pl