Reglamentacja leku Viregyt K – kolejne obwieszczenie MZ

Od 1 grudnia 2020 r. lek Viregyt K może być wydawany w ilości maksymalnie 3 op. na 30 dni i tylko we wskazaniach objętych refundacją.

Minister Zdrowia w dniu 30 listopada 2020 r. wydał kolejne obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.

Zgodnie z jego treścią od 1 grudnia br. dla jednego pacjenta będzie można wydać:

  • nie więcej niż 3 opakowania leku Viregyt K po 50 kapsułek (EAN 05909990320912) na 30 dni stosowania.

Powyższy lek może być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją, czyli:

  • w chorobie i zespole Parkinsona,
  • w leczeniu dyskinezy późnej u osób dorosłych.

Tym samym nie ma możliwości realizacji recept wystawionych na 100%, nawet wystawionych przed 1 grudnia.

x

Z treścią obwieszczenia można zapoznać się pod tym adresem: obwieszczenie_reglamanetacja_2020poz102

Aktualnie obowiązuje jeszcze reglamentacja szczepionek przeciw grypie. Z kolei od 1 września uchylono reglamentację leku Arechin oraz Plaquenil.

Źródło:KO/MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

2 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

nie zmienia to faktu, że leku nie ma jeśli ktoś go naprawdę potrzebuje..
Na jakiej podstawie wydano zakaz wydania leku Viregyt K (będący na liście leków refundowanych). Ustawa mówi wyłącznie o ograniczeniu ilościowym. Żaden akt prawny nie ogranicza wypisanie leku refundowanego poza wskazaniami, czy też np. dla osoby nieubezpieczonej, albo przy braku informacji od specjalisty - przez lekarza pierwszego kontaktu. Obwieszczenie w oczywisty sposób narusza przepisy oraz konstytucję, ponieważ wykracza poza charakter komunikatu, a staje się aktem normatywnym. W Polsce nadal obowiązuje Konstytucja która mówi, że aktem prawnym są ustawy i rozporządzenia. Obwieszczenie jest wydane w na podstawie Ustawy Prawo farmaceutyczne art 37 azg ust 2. i może odnosić się wyłącznie do przedmiotu sprawy jakim jest ograniczenie ilościowe a nie co do prawa pacjenta do zniżki, lub nie. Ponadto, wielokrotnie Pan mgr. Witkowski podkreślał, że farmaceuta nie ma możliwości weryfikacji prawa pacjenta do zniżki.