Recepty pro auctore, pro familiae i farmaceutyczne w liczbach

Zadaliśmy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia pytania dotyczące liczby wystawionych recept farmaceutycznych, pro auctore i pro familiae

Jak poinformował 24 maja 2020 r. wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, farmaceuci w trakcie pierwszego tygodnia po uruchomieniu dostępu do aplikacji gabinet.gov.pl, wystawili około 2500 recept pro auctore, pro familiae oraz recept farmaceutycznych. Po upływie pierwszego miesiąca poprosiliśmy o więcej danych statystycznych związanych z receptami wystawianymi przez farmaceutów.

Od 1 kwietnia 2020 r. farmaceuci zyskali możliwość wystawiania recept dla siebie i rodziny, a także zmieniły się zasady wystawiania recepty farmaceutycznej. Od tego momentu do czasu uruchomienia dostępu do aplikacji gabinet.gov.pl, a następnie Portalu NFZ, istniała jedynie możliwość wystawienia papierowych recept pełnopłatnych lub recept farmaceutycznych w wersji elektronicznej bądź papierowej w programie aptecznym.

! Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej opinii farmaceutów na temat rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept !

Zadaliśmy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia pytania dotyczące liczby wystawionych recept farmaceutycznych, pro auctore i pro familiae w tym okresie. Poniżej prezentujemy odpowiedzi, które otrzymaliśmy od CSIOZ.

1. Ile recept wystawionych przez farmaceutów pro auctore i pro familiae zostało wystawionych i zrealizowanych w okresie od 15.05 do 15.06?

Liczba recept wystawionych: 19 850
Liczba recept już zrealizowanych: 14 502

Komentarz:

Ilość recept wystawionych jest dwukrotnie większa, niż wynikałoby to ekstrapolacji danych z pierwszego tygodnia.

2. Jaki był udział recept pełnopłatnych i refundowanych?

Udział recept pełnopłatnych: 0,81768262 (81,76%); [16229]
Udział recept refundowanych: 0,180554156 (18%); [ok. 3500)

(Dla 35 recept informacja o poziomie odpłatności nie była dostępna).

3. Jaki odsetek ww. recept stanowiły recepty papierowe?

Odsetek recept papierowych: 0,006448363 (0,64%)
Odsetek recept elektronicznych: 0,993551637 (99,35%)

(Zaledwie 128 recept wystawionych było w formie papierowej).

Sprawdź także: Aplikacja gabinet.gov.pl działa – farmaceuta może wystawić sobie receptę

4. Od 27 marca br., dzięki dostępowi do certyfikatu ZUS możliwe stało się wystawiania recept farmaceutycznych, w programie aptecznym w formie elektronicznej. Jaka jest liczba tych recept wystawionych od 27.03 do 15.06?

Liczba recept – rozumiana jako całkowita liczba e-recept wystawionych przez farmaceutów w aptekach w zadanym okresie – to: 149 562.

5. Ile recept farmaceutycznych wystawiają miesięcznie wszystkie apteki?

W kwietniu, maju i czerwcu (do 15 czerwca) liczby wystawionych w ten sposób recept prezentują się następująco:
kwiecień – 36 935
maj – 73 318
czerwiec – 39 381 (dane do 15.06).

Komentarz:

Z wyżej wymienionych danych wynika, że na przełomie 2,5 miesiąca farmaceuci wystawili, w dużym uproszczeniu, średnio 12 recept na aptekę. Liczba ta nie uwzględnia recept farmaceutycznych papierowych, dla których DRR nie jest generowany i przesyłany do SIM.

Czytaj również: Recepta farmaceutyczna, pro auctore, pro familiae – podsumowanie

Źródło: CSIOZ/KO

©rx.edu.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

13 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Liczba recept pełnopłatnych zdecydowanie przewyższa ilość Rp refundowanych - co tylko potwierdza, że lepiej nie ryzykować konieczności zwrotu refundacji ;)
Często wysokość refundacji nie składnia do podejmowania ryzyka ;)
a to tez prawda. Przy kwasie foliowym 5mg jest ona wrecz zerowa ;)
No tak, ostatnio coraz więcej recept bez ryzyka :)
Mojemu tacie w jednej z aptek odmówiono realizacji recepty PF wystawionej przeze mnie, zarówno refundowanej jak i 100%. Jak widać niektórzy farmaceuci w dalszym ciągu są zaskoczeni uprawnieniami, które nabyli...
Czym uzasadniono odmowę realizacji recept?
Przy Miluricie powiedziano, że ten lek mogą zrealizować tylko na 100% (bez podania powodu), przy Vicebrolu zaś, że 'taki lek może wypisać tylko lekarz'. Po prostu ewidentnie nie chcieli tej recepty realizować. Mnie tam nie było, bo mieszkam 300 km od rodziców, ale z opowieści taty podobno dzwonili gdzieś na konsultacje. Na moją e-mailową prośbę odpowiedzieli, że kierownik zalecił wstrzymanie się z realizacją "takich" recept do czasu uzyskania informacji (jakich informacji - nie podano). Cyrk na kółkach, tacie poleciłam iść do następnej apteki, gdzie osoba realizująca nie miała żadnych zastrzeżeń. Dodam tylko, że e-mailowej informacji udzieliła mi właścicielka, która jest farmaceutką.
Szkoda, że nawet sami sobie robimy takie rzeczy w zawodzie. No ale łatwiej nie wydać i nie mieć "problemu" (którego i tak by nie było..) niż zrealizować... aż niemożliwe, że o Rp PF nie słyszeli, przecież to jedna z głośniejszych zmian ostatnich miesięcy
Tylko czemu każdy boi się problemu? Bo nic nie jest jednolicie. dobrze wyjaśnione.
Prosiłbym o wydanie na piśmie uzasadnienia. Przy realizacji mojej recepty pro auctore w jednej z aptek 3 razy zadano mi pytanie, czy na pewno jestem farmaceutą, czy nie pracuję (a co cię to w ogóle obchodzi). Następnie konsultacja w kilka osób, ale ostatecznie receptę zrealizowano. W apce pacjent.gov zauważyłem 5 DRR xD
Mam uzasadnienie na mailu, ale chyba szkoda marnować swój czas, chociaż nadal się waham, bo sytuacja mnie bardzo poruszyła. Farmaceuci są albo bardzo strachliwi, albo w drugą stronę wręcz przekraczają swoje uprawnienia odmawiając wydania leku na legalną receptę. Wszyscy płaczą o refundowaną opiekę farmaceutyczną a nadal jest problem ze zrealizowanej prawidłowej recepty, te przepisy naprawdę nie obowiązują od wczoraj. Poza tym nie nadążanie za własnymi uprawnieniami stawia taką osobę w bardzo kiepskim świetle. Naprawdę jak ktoś ma nas traktować poważnie jak sami sobie umniejszamy kompetencji. Czasami mam ciarki żenady na myśl, że też jestem farmacuetą.