Receptura – zmiana taxy laborum

2 marca 2024 r. nareszcie zacznie obowiązywać oczekiwana wyższa taxa laborum.

Opublikowane 16 lutego 2024 r. rozporządzenie zmieniające wprowadza od 2 marca br. zmianę taxy laborum, czyli kosztu sporządzenia leku.Jednym z elementów uwzględnianym przy wycenie leku recepturowego jest taxa laborum występująca w dwóch wariantach kwotowych (fot. Shutterstock)

16 lutego br. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych (Dz. U. 2024 poz. 203). Zmiana wchodzi w życie 2 marca 2024 r.

Po wielu latach ww. rozporządzenie obowiązujące od 2012 r. doczekało się nowelizacji w zakresie wartości kwot taxy laborum, czyli kosztu sporządzenia leku recepturowego. Jak się to zmieni?

  • Dla leków niejałowych obecna 12,33 zł wzrośnie do 31,81 zł brutto.
  • Dla leków wykonywanych w warunkach aseptycznych z 24,66 zł wzrośnie do 63,63 zł brutto.

Powyższe wartości będą obowiązywać dla recept przyjętych do realizacji i niezrealizowanych do dnia 2 marca br. Z uwagi na możliwe problemy z rozliczeniem refundacji za 1 marca na starych zasadach i od 2 marca na nowych, zasadne wydaje się przesunięcie wycen i fiskalizacji recept na 29 luty lub 2 marca. Oczywiście bardziej korzystne będzie skorzystanie z wprowadzonych zmian.

Z treścią rozporządzenia można zapoznać się poniżej.

D2024000020301

Źródło: KO/RCL

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]