Receptura – co się zmieniło od 1 lipca?

Co się zmieniło w recepturze aptecznej od 1 lipca br.?

Receptura apteczna doczekała się zmiany od 1 lipca 2024 r. w zakresie wartości opłaty ryczałtowej oraz nowego wykazu limitów surowców.Raz w roku NFZ będzie publikował nowy wykaz limitów finansowania 1 g surowca recepturowego (fot. Shutterstock).

Oprócz nowej listy refundacyjnej 1 lipca 2024 r. przyniósł dwie zmiany dotyczące receptury aptecznej. Jakie to zmiany?

Wyższa kwota ryczałtu za lek recepturowy

Zgodnie z ustawą refundacyjną kwota ryczałtu za lek recepturowy wynosi 0,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponieważ kwota wynagrodzenia wzrosła dwukrotnie w 2024 r., to i kwota ryczałtu wynosi obecnie 21,50 zł, a nie 21,20 jak to było do tej pory.

Nowy wykaz limitów finansowania surowców recepturowych

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego. Wykaz ten powstał na podstawie danych za 2023 r. i będzie obowiązywał do 30 czerwca 2025 r. Jeśli jakiegoś surowca nie umieszczono w wykazie, to będzie refundowany w pełnej kwocie zakupu przez aptekę i pojawi się w kolejnym zestawieniu.

Wnioski

Po analizie poprzedniego i obecnego wykazu można stwierdzić, że w wykazie umieszczono 10 nowych substancji (Clindamycini hydrochloridum, Coffeinum-natrii benzoas, Crataegi fructus, Finasteridum, Formaldehydum 4%, Gallae Tinctura, Hydrargyrum aminochloratum, Natrii iodidum, Omeprazolum, Pyoctaninum coeruleum). Ponadto wartości limitów finansowania na 1 g surowca wzrosły. Niestety surowce zakupione wcześniej i po niższej cenie będą musiały zostać wycenione według starej ceny zakupu.

Z wykazem limitów oraz słownikiem surowców można zapoznać się poniżej.

zalacznik_1_do_komunikatu_3_-_limity_cen_surowcow_farmaceutycznych

zalacznik_2_do_komunikatu_3_-_slownik_surowcow_-_id_surowca

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]