Zgon pacjent a dokończenie realizacji recepty papierowej

Jak zamknąć realizację recepty papierowej po zgonie pacjenta?gm

Jeżeli w trakcie realizacji recepty nastąpi zgon pacjenta, dalsza realizacja e-recepty lub zamknięcie recepty papierowej będzie niemożliwe.Otaksowanie recepty polega na wytworzeniu Dokumentu Realizacji Recepty dla każdej pozycji na recepcie (fot. Shutterstock).

W piątek do apteki trafiła papierowa recepta narkotyczna na 4 op. morfiny w ampułkach. Recepta pod kątem formalnym była prawidłowa. Na stanie w aptece znajdowały się 2 op., które zostały wydane. Transakcja została „wrzucana do kolejki”, by móc dokończyć jej realizację po domówieniu brakujących 2 op. Niestety zgon pacjenta nastąpił kilka godzin po wydaniu pierwszych 2 op. O ile w sobotę można było zafiskalizować receptę na te dwa wydane opakowania, to niestety SIM nie chciał jej przyjąć, gdyż pacjent widniał już jako zmarły.

Czy znają Państwo sposób, w jaki można rozwiązać „problem” wydania 2 op., gdy pacjent jeszcze żył? O ile w przypadku e-recepty problemu by nie było, to w przypadku papierowej recepty nie ma możliwości jej realizacji częściowo. Nie wyobrażam też sobie odmówić wydania leku (tej części, która jest na stanie) cierpiącemu pacjentowi i kazać mu czekać aż apteka domówi brakującą część. Do recepty nie pobrano zaliczki, ponieważ zapłata pacjenta była zerowa.

 

Odp.: Niestety po zgonie pacjenta nie ma już możliwości realizacji recepty na jego pesel. Oczywiście w tym samym dniu, kiedy nastąpiła śmierć, byłaby szansa realizacji i nikt by tego raczej nie zakwestionował. Po kilku dniach, czy nawet następnego dnia ani drr się nie wyśle, ani NFZ tego nie zrefunduje. Realizacja recepty papierowej na raty to ryzyko apteki i jak się okazuje koszt oraz problem. O ile cez mógłby coś teoretycznie pomóc, to od strony NFZ nie ma szans na refundację recepty.
W tej sytuacji jedyne, co można zrobić, to zrealizować receptę pełnopłatnie. Następnie otaksować ją po staremu i nie przejmować się brakiem DRR. Dzięki temu, choć ze stratą finansową, uda się zaewidencjonować rozchód.
Na koniec można również porozmawiać z lekarzem, żeby rozpisał te 2 op. na innego pacjenta.

W przyszłości można pomyśleć o fiskalizowaniu recept papierowych, a następnie dokonywaniu korekty i wybijaniu leków w całości przy odbiorze reszty.

W tym temacie miała miejsca korespondencja pomiędzy NIA, MZ i NFZ, niemniej było to przed wprowadzenie DRR i uruchomieniem SIM.

mgr farm. Konrad Okurowski