Zapis ilości sumarycznej psychotropu na e-recepcie

Jakie są wymagania dotyczące prawidłowego zapisu ilości leku psychotropowego na e-recepcie? Czy wpisanie ilości środka psychotropowego w miligramach słownie jest traktowane jako błąd?

Odp.: Tylko recepta papierowa wymaga słownego zapisu. Z kolei na e-recepcie zapis może być dowolny, zarówno słowny, jak i liczbowy. Ważne po prostu, żeby był.

„Na recepcie wystawianej na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową podaje się, oprócz danych określonych w przepisach art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 96a ust. 1d, 1e lub 8 tej ustawy – jeżeli mają zastosowanie, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty w postaci papierowej ilość tę podaje się słownie.”

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

7 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

I oby się już to nie zmieniło.
A co jeśli na recepcie mamy dawkowanie psychotropy zapisane w sposób np 1x doraźnie. Jak do tego podejść przy zapisanym jednym opakowaniu, jak przy większej ilości?
Do 2 op jest ok, przy 3 op. trzeba zmniejszyć ilość.
Zmniejszyć? Sam dopisek doraźnie wystarczy powyżej 2op? Co ile sugeruje przyjęcie dawki?
Co nieokreślony czas, dlatego 3 op zmniejsza się do 2...
No tak. To oczywiste, ale nie wiem dlaczego czytając pierwszą odpowiedz na stwierdzenie zmniejszyć ilość pomyślałem o dawkowaniu a nie o liczbie opakowań :)
To po co w ogóle ten zapis słowny? Czy nie miało to zweryfikować że lekarz miał faktycznie na myśli tyle ile miał?(pomijamy aspekt tego że to i tak głównie było jako utrudnienie)