Zapis ilości leku recepturowego w nagłówku e-recepty

Często lekarze wypisują e-recepty na leki robione w następujący sposób 2 opakowania po 200 g, po czym następuje skład na 200 g leku recepturowego. Czy taki zapis jest nieprawidłowy? (fot. Shutterstock).Często lekarze wypisują e-recepty na leki robione w następujący sposób 2 opakowania po 200 g, po czym następuje skład na 200 g leku recepturowego. Czy taki zapis jest nieprawidłowy? (fot. Shutterstock).

Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu. Często lekarze wypisują e-recepty na leki robione w następujący sposób 2 opakowania po 200 g, po czym następuje skład na 200 g leku recepturowego. Czy taki zapis jest nieprawidłowy? Czy istnieje przepis, mówiący jak ma wyglądać prawidłowy zapis leku recepturowego?

Odp.:

Sposób zapisu leku recepturowego znajduje się w art. 96a ust. 1 pkt 4 ustawy prawo farmaceutyczne. Jest w nim mowa o tym, że:
4) dane dotyczące przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego:
d) ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, a w przypadku:
– leku recepturowego – jego skład lub nazwę mieszaniny składników, która jest używana zwyczajowo w praktyce farmaceutycznej albo
– leku aptecznego – jego nazwę zgodną z Farmakopeą Europejską lub innymi odpowiednimi farmakopeami uznawanymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
– ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, a w przypadku leku recepturowego – jego skład lub nazwę mieszaniny składników, która jest używana zwyczajowo w praktyce farmaceutycznej, leku aptecznego
– jego nazwę zgodną z Farmakopeą Europejską lub innymi odpowiednimi farmakopeami uznawanymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ilość produktu leczniczego, leku recepturowego, leku aptecznego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego oraz surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzenia leku recepturowego, określa się cyframi arabskimi lub słownie, a ilość surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzenia leku recepturowego będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci produktu leczniczego, można również określić wyrazami „ilość odpowiednia”, „quantum satis” lub „q.s.”,
 
Z powyższego wynika, że zapis ilości leku recepturowego polega na wskazaniu jego nazwy lub składu oraz podania słownie lub cyframi arabskimi ilości surowców przeznaczonych do jego sporządzenia. Określenie dodatkowych elementów zapisu nie zostało doprecyzowane, więc przyjmuje się, że ma być on zgodny z zasadami sztuki, tj. tradycją. Zgodnie z tradycją ilość leku określa się całościowo w gramach lub przy postaciach dawkowanych liczbę sztuk o danym składzie (i jak wiadomo może być też d.t.d. lub divide). Ilość maści, płynów podaje się w całości (100,0; ad 100,0, 200,0) bez przeliczników typu opakowania etc. Osoba realizująca ma pełne prawo nie uznać zapisu w nagłówku jako łącznej ilości leku recepturowego i kierować się wyłącznie wskazanym składem ilościowym.
Istnieje oczywiście inny pogląd, że intencja lekarza jest czytelna (kiedy najpierw podany jest skład na 1 ryczałt, a później ilość opakowań – wg informacji z NIA), więc można wykonać 4 ryczałty maści, ale to raczej przy wpisach poniżej składu niż jako tytuł receptury. To, co się obecnie dzieje z zapisem receptury na e-recepcie jest niepokojące. Niemniej, zawsze najbezpieczniej jest wybrać wersję asekuracyjną lub zalecić osobie wystawiającej korektę ilości składników. Nie zawsze można powiedzieć, że jakiś zapis jest zły. Zwykle nie jest po prostu do końca poprawny.
Sprawdź także: receptura.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]