Zamiana postaci o przedłużonym uwalnianiu (Kwentiax, Kvelux, Trittico)

Czy można zamienić Kwetaplex XR 50 mg na Kvelux SR 50 mg? Albo Trittico CR 150 na Trittico XR 150?

Zamiennik musi spełniać te same standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności co lek oryginalny.Przed zamianą postaci o przedłużonym uwalnianiu należy przestudiować ChPL obu leków.
Odp.:
Kwetaplex i Kvelux pomimo oznaczenia XR i SR mają identyczny opis farmakokinetyki leku w ChPL, a także wskazania. Różnica pojawia się tylko w otoczce. Raczej nie ma przeciwwskazań do zamiany.
Inaczej sprawa wygląda przy Trittico. Choć wskazania są identyczne, to różnice w budowie tabletek znaczne. Przekłada się to na różnice w farmakokinetyce obu leków. Wersja XR później osiąga stężenie maksymalne we krwi, średnio w 6 godzinie. Z kolei CR w 4 godzinie. Okres półtrwania dla wersji XR waha się pomiędzy 10, a 13h. Z kolei SR ma podane 12h. Również ilość podziałek tabletki jest inna, ponieważ CR można podzielić na 3 części, a XR tylko na dwie. Jest to wyraźne przeciwwskazanie do zamiany.
Jako uzupełnienie polecam zapoznać się ze stanowiskiem konsultanta krajowego w sprawie zamiany postaci o przedłużonym uwalnianiu: https://rx.edu.pl/zamiana-lekow-o-zmodyfikowanym-uwalnianiu-opinia-konsultanta-krajowego/