Zamiana leku Tegretol na Finlepsin – czy jest błędem?

Czy błędem jest zamiana Tegretolu na Finlepsin?

Zamiana leku Tegretol na Finlepsin, choć jest możliwa, nie powinna być przeprowadzana rutynowo, a jedynie w razie konieczności.

Karbamazepina należy do leków o wąskim indeksie terapeutycznym, więc rutynowo nie należy jej zamieniać. Aktualnie jednak ważniejsze jest, żeby pacjent kontynuował terapię, niż ją przerwał w oczekiwaniu na lek oryginalny. Z tego co udało się ustalić w firmie Novartis dostaw Tegretolu CR 200 mg należy spodziewać się pod koniec marca.

Z kolei problemy z dostępnością zaczęły się pod koniec ubiegłego roku. Skoro więc Tegretol nie jest dostępny, a pacjent wyraża zgodę, można taką zamianę obronić. Analiza ChPL obu leków nie daje zbyt wielu odpowiedzi. W sekcji farmakokinetycznej Finlepsinu znajduje się informacja, że lek badany (Finlepsin) jest biorównoważny w stosunku do leku odniesienia (przypuszczalnie Tegretolu). Co prawda odnosi się to do dawki 400 mg, niemniej pozwala wnioskować również w odniesieniu do dawki 200 mg.

Najbezpieczniej będzie mimo wszystko poinformować pacjenta, że dostępny jest obecnie tylko zamiennik i zalecić konsultację z lekarzem prowadzącym, który może wystawić receptę na Finlepsin retard. Inną opcją będzie prośba o receptę na Tegretol CR 400, który ma podzielne tabletki, co umożliwia przyjęcie dawki 200 mg. Reasumując, obecnie zamiana nie jest błędem, a koniecznością (najlepiej po konsultacji). Gdy Tegretol wróci, nie będzie już takiej potrzeby.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]