Zamiana leku a brak dawkowania

Na każdej recepcie w danych osoby uprawnionej powinien znaleźć się tytuł zawodowy oraz kwalifikacje zawodowe (fot. Shutterstock).

Na recepcie lekarz zapisał Padolten 1 op. a 60tabl – brak dawkowana (dawkowanie niepotrzebne – 2 najmniejsze refundowane opakowania). Koleżanka wydała odpowiednik Poltram combo 1op. a 60 tabl. (najmniejsze refundowane opakowanie jest po 20 tabl). Czy przy takiej sytuacji należy pójść do lekarza, aby dopisał dawkowanie?

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 5a rozporządzenia w sprawie recept lekarz musi zapisać dawkowanie w przypadku przepisania większej ilości leku niż dwa najmniejsze opakowania refundowane lub zarejestrowane. Fakt dokonania zamiany leku w aptece nie czyni z pierwotnie poprawnej recepty, recepty nieprawidłowej. Tym samym nie ma konieczności i podstaw do jej poprawiania.