Wielkość wydawanego opakowania dla osoby z uprawnieniem IB

Jakie artykuły w jakich rozporządzeniach/ustawach regulują kwestie wydawania leków dla pacjentów z uprawnieniami IB. Chodzi mi o przypadek, kiedy lekarz nie zapisze wielkości opakowania. Wydajemy (w przypadku leków refundowanych) najmniejsze zarejestrowane czy najmniejsze refundowane opakowanie). W przypadku leków nierefundowanych sprawa jest prosta.

Realizacja recept dla osób uprzywilejowanych nie jest uregulowana osobno i zawiera się w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich. Zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, który mówi, że:

[i]”jeżeli na recepcie nie wpisano ilości leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego – osoba wydająca przyjmuje, że jest to jedno najmniejsze opakowanie określone w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, a w przypadku leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych niepodlegających refundacji jedno najmniejsze opakowanie dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej; określając sposób dawkowania i okres stosowania, osoba wydająca przyjmuje obliczoną na tej podstawie ilość, jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.”[/i]

kluczowe znaczenie ma fakt, czy dany lek figuruje na liście leków refundowanych, czy nie figuruje. Nie ma znaczenie, że osoba z uprawnieniem IB otrzymuje wszystkie zarejestrowane leki o kategorii dostępności Rp i Rpz bezpłatnie. Przyjmuje się zatem, że recepty z uprawnieniem IB realizuje się tak samo jak dla pozostałych osób ubezpieczonych.

Stanowisko powyższe potwierdziło MZ w swojej interpretacji, z którą można zapoznać się pod adresem:

Logowanie

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Rejestracja

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto? Zaloguj się Nie pamiętasz hasła? Możesz je przypomnieć
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy