Wątpliwości dotyczące recepty farmaceutycznej

Recepta farmaceutyczna jest narzędziem dokumentującym wydanie jednego leku (fot. Shutterstock).Recepta farmaceutyczna jest narzędziem dokumentującym wydanie jednego leku (fot. Shutterstock).

Czy na rp. farm. może znaleźć się antybiotyk i lek z wykazu A? Ile maksymalnie pozycji może się znaleźć na recepcie farmaceutycznej? Czy są jakieś wymagania odnośnie postaci leku?

Odp.: Recepta farmaceutyczna jest narzędziem dokumentującym wydanie jednego leku (czytaj również: Recepta farmaceutyczna, pro auctore, pro familiae – podsumowanie). Nie ma natomiast ograniczeń co do ilości recept (trzeba zachować rozsądek). Podstawa prawna dotycząca wystawiania znajduje się w art. 96 ust. 3 i 4 ustawy Prawo farmaceutyczne (https://rx.edu.pl/2016/08/16/paragraf-na-dzis-recepta-farmaceutyczna-aktualne-zasady/). Może znaleźć się nie niej lek z wykazu A, teoretycznie antybiotyk również, choć wskazana jest w tym przypadku konsultacja lekarska – decyzję podejmuje farmaceuta i musi to odpowiednio udokumentować. Zabronione jest z kolei wydawanie środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1.

Zobacz też:

E-recepta farmaceutyczna – jak ją wystawić?