Wątpliwości co do poprawności dawkowania

Moje pytania wiążą się z zagadnieniem dyskusyjnego dawkowania.

Niestety, takie dawkowanie jest nieprecyzyjne, ponieważ zawiera tylko częstotliwość stosowania, a nic nie mówi o ilości jednostek dawkowania (fot. Shutterstock).Osoba realizująca musi sama zdecydować, czy akceptuje przeliczalność takiego zapisu (fot. Shutterstock).

Czy poprawne jest dawkowanie:

a) w przypadku maści refundowanej: 1 tubka na tydzień;

b) w przypadku mleka dla dzieci: 1 puszka na tydzień.

Czy możemy w w/w sytuacjach wydawać więcej niż 2 op ? Czy w dawkowaniu insuliny 1*1 uznajemy, że jest to nie właściwe dawkowanie i wydajemy 2 najmniejsze refundowane?

Odp.: W przypadku 1 oraz 2 tak naprawdę zamiast dawkowania podano zużycie. Niektórzy mówią o skumulowanym zapisie ilości jednostek dawkowania oraz skumulowanym czasie. Oczywiście, wg informacji ze szkoleń NIA można wyliczyć dobową ilość stosowanej maści czy mleka. Osoba realizująca musi sama zdecydować, czy akceptuje przeliczalność takiego zapisu, czy uznaje za błędny.

Od kiedy obowiązuje definicja dawkowania zapis 1×1 przy insulinie oczytuje się jako 1j. dziennie. Posiłkując się trwałością wkładu w temperaturze pokojowej, pacjent będzie mógł otrzymać od 3 do 6 wkładów w ramach jednorazowego wydania na 180 dni kuracji (i odpowiednio łącznie od 6 do 12 wkładów na 360 dni).

2 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Tak jak na stronie: jeśli pacjent ma zapisane 1 tuba na tydzień, to lekarz zamiast rozpisywać że że użyje 2g maści codziennie napisał że zużyje 1 tubę 14g przez tydzień.
Bo to jest jak z lotto. Jak postawisz na tę kumulację, to albo wygrasz, albo nie ( z NFZ-em?). Możesz na pewno liczyć na dozgonną wdzięczność pacjenta ; )