Tramal – recepturowa wersja czopków

Jakiego substratu z dostępnych preparatów użyć i jakiego podłoża, żeby wypisać recepturowe czopki z tramadolem w dawce 100 mg?

Nie ma problemu, żeby wykonać czopki recepturowe z lekiem Tramal w dawce 100 mg. Odpłatność niestety będzie 100%.Wykonanie leku recepturowego z leku gotowego nie zawsze pozwala wycenić go ze zniżką (fot. Shutterstock).

W aptekach nie są dostępne czopki Tramal a 100 mg. Chciałabym wypisać receptę na lek robiony. Proszę o pomoc, jakiego substratu z dostępnych preparatów użyć i jakiego podłoża.

 

Odp.: Jedyną opcją wydaje się wykonanie czopków z kapsułek Tramal po 50 mg. Jako podłoże można użyć zarówno Oleum cacao, jak i Witepsol H15. Ten ostatni będzie najbardziej podobny do leku gotowego i nie wymaga przechowywania w lodówce. Ilość podłoża proszę zapisać jako q.s., farmaceuta sobie przeliczy. Minusem recepty będzie odpłatność, gdyż będzie to lek nierefundowany dla dawki 100 mg. Refundowana byłaby dawka poniżej 50 mg (np. 49,5 mg). Koszt 12 szt. czopków w dawce 100 mg zależy od ceny zakupu surowców recepturowych w danej aptece.

mgr farm. Konrad Okurowski