Systen Sequi – błędne wskazanie wielkości opakowania

Lekarz błędnie wskazał wielkość opakowania leku Systen Sequi. Czy można wydać, chociaż 1 op. z refundacją?

Czy przy błędnym wskazaniu wielkości opakowania leku Systen Sequi można zrealizować receptę z refundacją? Czy można wydać 1 op.?Błędne wskazanie wielkości opakowania rzadko pozwala na realizację recepty z refudacją (for. Shutterstock).

Lekarz przepisał 3 op. leku Systen. Wskazał poprawną nazwę handlową, ale błędnie wpisał jego wielkość (4 szt. zamiast 4+4). Czy w oparciu o opinię zamieszczoną w Państwa serwisie (PLR.4604.51.2019.KZ IK: 1454203) można wydać 1 op.? Czy w ogóle można zrealizować taką receptę z refundacją? Treść recepty poniżej:

Rp.
Systen Sequi 3,2 mg + 11,2 mg system transdermalny
3 op. po 4 szt.
D.S. 2x w tygodniu 1 plaster na skórę
Odpłatność 30%

 

Odp.: Najlepiej byłoby poprawić receptę, wtedy pacjent otrzyma lek na dłuższą kurację. Wydanie 1 op. z refundacją, skoro wskazano opakowanie nieistniejące, jest pewnym rozwiązaniem i ma jakieś uzasadnienie, w myśl wskazanego wyżej pisma Ministerstwa Zdrowia. Wynika to z § 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept, który mówi, że:

Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.

wydanie 8 zamiast przepisanych łącznie 12 plastrów jest możliwe.

 

mgr farm. Konrad Okurowski