Mam pytanie odnośnie leku robionego z rezorcyną. Obserwujemy od pewnego czasu brak dostępności tego składnika recepturowego. Mamy podzielone zdania na temat, jak wybić i zrobić taki lek? Czy wykonujemy go bez rezorcyny a pozostałe składniki bez zmian? Czy dodajemy więcej podłoża kosztem brakującego składnika? Jeśli dajemy więcej podłoża to co z pozostałymi składnikami? Czy zmieniamy ich wartość? Dodając podłoże, zmienia się stężenie pozostałych składników (sypkich)… Czy mieniamy ilość pozostałych substancji, tj. podnosimy ich wartość, bez rezorcyny, a całość wykonujemy do np. 100 g. Proszę o pomoc i wyjaśnienie jak poprawnie wykonać i wybić taki lek recepturowy bez rezorcyny?
Odp.: W przypadku składnika aktywnego, takiego, jak rezorcyna sprawa jest prosta. Osoba sporządzająca lek recepturowy nie jest uprawniona do wykonania leku recepturowego z pominięciem rezorcyny. Rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania za apteki produktów leczniczych, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych w § 4 ust. 2 pkt 5 dopuszcza zmianę ilości składnika obojętnego farmakologicznie. Rezorcyna nie zalicza się do tego tupu składników.
Należy zwrócić się do lekarza z prośbą o wystawienie nowej recepty z pominięciem tego składnika. Możliwe jest również zastąpienie rezorcyny innym surowcem, w zależności od konkretnego składu np. siarką, witaminą C, kwasem salicylowym czy palmitynianem askorbylu.
Czytaj również: Rezorcyna – jak sobie radzić z brakiem surowca na rynku?
Jeżeli chodzi o wycenę, to można wykonać po prostu lek bez rezorcyny bez zmiany zawartości pozostałych składników czynnych, a różnice uzupełnić podłożem lub rozpuszczalnikiem.
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
3 komentarze Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]