Rezorcyna – jak postąpić z receptą, gdy brakuje składnika?

Jak postąpić, gdy w skład leku recepturowego wchodzi rezorcyna, której brakuje w hurtowaniach? Sprawdź odpowiedź.

Rezorcyna to składnik aktywny, którego ilość nie może być samodzielnie zmodyfikowana przez osobę wykonującą lek recepturowy (fot. Shutterstock)..Rezorcyna to składnik aktywny, którego ilość nie może być samodzielnie zmodyfikowana przez osobę wykonującą lek recepturowy (fot. Shutterstock).

Mam pytanie odnośnie leku robionego z rezorcyną. Obserwujemy od pewnego czasu brak dostępności tego składnika recepturowego. Mamy podzielone zdania na temat, jak wybić i zrobić taki lek? Czy wykonujemy go bez rezorcyny a pozostałe składniki bez zmian? Czy dodajemy więcej podłoża kosztem brakującego składnika? Jeśli dajemy więcej podłoża to co z pozostałymi składnikami? Czy zmieniamy ich wartość? Dodając podłoże, zmienia się stężenie pozostałych składników (sypkich)… Czy mieniamy ilość pozostałych substancji, tj. podnosimy ich wartość, bez rezorcyny, a całość wykonujemy do np. 100 g. Proszę o pomoc i wyjaśnienie jak poprawnie wykonać i wybić taki lek recepturowy bez rezorcyny?

Odp.: W przypadku składnika aktywnego, takiego, jak rezorcyna sprawa jest prosta. Osoba sporządzająca lek recepturowy nie jest uprawniona do wykonania leku recepturowego z pominięciem rezorcyny. Rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania za apteki produktów leczniczych, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych w § 4 ust. 2 pkt 5 dopuszcza zmianę ilości składnika obojętnego farmakologicznie. Rezorcyna nie zalicza się do tego tupu składników.

Należy zwrócić się do lekarza z prośbą o wystawienie nowej recepty z pominięciem tego składnika. Możliwe jest również zastąpienie rezorcyny innym surowcem, w zależności od konkretnego składu np. siarką, witaminą C, kwasem salicylowym czy palmitynianem askorbylu.

Czytaj również: Rezorcyna – jak sobie radzić z brakiem surowca na rynku?

Jeżeli chodzi o wycenę, to można wykonać po prostu lek bez rezorcyny bez zmiany zawartości pozostałych składników czynnych, a różnice uzupełnić podłożem lub rozpuszczalnikiem.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

No ale jak lek nie zadziała tak jak ma to po co lek bez substancji aktywnej?