Recepty dla siebie i dla rodziny podczas zwolnienia lub urlopu

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim (ciąża) i urlopie macierzyńskim/wychowawczym farmaceuta może wystawiać recepty?

Przebywanie na L4 czy urlopie macierzyńskim nie blokuje farmaceucie możliwości wystawiania recepty dla siebie czy dla rodziny.Farmaceuta podczas swojej nieobecności w pracy nie może wystawiać tylko recept farmaceutycznych dla pacjentów apteki.

Odp.:

Uprawnienie do wystawiania recept dla siebie lub dla rodziny jest niezależne od pracy w aptece. Dotyczy ono każdego aktywnego farmaceuty posiadającego PWZ. Pewnym odstępstwem mogłoby być zawieszenie płacenia składek na rzecz samorządu, o ile izba na to pozwala. Niemniej o ile możliwe jest zalogowanie się do aplikacji gabinet.gov.pl, to można wystawiać recepty. Poza apteką nie jest możliwe wystawienie recept farmaceutycznych. Jest zrozumiałe z uwagi na fakt, że taka recepta potwierdza wydanie leku dla pacjenta w konkretnej placówce, przez konkretną osobę.
Reasumując, recepty dla siebie i dla rodziny farmaceuta może wystawić bez problemu na zwolnieniu i urlopie.

8 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czy kobiety na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym są traktowane jako osoby aktywne zawodowo? Tzn. czy są zobowiązane do płacenia składek członkowskich, co zapewni im znalezienie się w Centralnym Rejestrze Farmaceutów, co daje dopiero możliwość wystawiania recept dla siebie i rodziny? Nie tak dawno jeden z Kolegów uświadomił mi, że osoba nieaktywna zawodowo, lub wykonująca inny zawód niezgodny z wykształceniem nie może tytułować się farmaceutą, chociaż posiada tytuł magistra farmacji, którym może się nadal posługiwać. W tym kontekście nie powinno istnieć pojęcie "farmaceuta nieaktywny zawodowo"? Bardziej poprawne będzie mgr farmacji nieaktywny zawodowo? Czasami to się zastanawiam kim właściwie jestem i potem się okazuje, że nie jestem tym, kim mi się wydaje, że jestem. : (
W większości izb nie ma możliwości zwolnienia z płacenia składek. Mam kolegę, który wypisał się z izby i ma dalej dostęp do gabinet.gov.pl
O, dziękuję. W takim razie, ciekawe w jaki sposób przebiega tam weryfikacja osoby uprawnionej do wystawiania recept?
Przyszło mi do głowy, że Twój kolega mógł pierwszą receptę wystawić będąc jeszcze członkiem izby i system mógł go zapamiętać jako osobę uprawnioną. Czy byłbyś uprzejmy zapytać Go o to? A może nadal figuruje w CRF?
Tak było. Nie ma go w CRF aktualnie, choć powinien być od kwietnia, bo pracuje na uczelni.
Z tego co zrozumiałam to miejsce w CRF zapewnia opłacanie składek członkowskich na Izbę. Teraz pytanie czy mgr farm. pracujący jako nauczyciel akademicki jest farmaceutą i czy jest zobowiązany składki uiszczać? Jeżeli płaci to dziwne, że go nie ma w CRF? A może nie musi płacić, a może figurować w spisie? To tak w kontekście deklaracji Izby Aptekarskiej jako "samorządu zawodu farmaceuty",
No teraz Droga MMK wygląda na to, że emarytką tylko! I czy masz prawo być członkinią tego forum oto jest pytanie? 😜🤗
Moim zdaniem tak. A przynajmniej tak powinno być.