1. Czy jest błędem zapisanie ilości składnika np. Vit A liq. 10 albo Vaselini albi ad 100 bez podania jednostki ani też bez zapisu 10,0, który jednoznacznie określa, że chodzi o gramy? Czy możemy uznać, że lekarzowi chodzi o 10 g składnika lub ad 100g maści? Recepty elektroniczne, na receptach pisanych raczej taki problem nie występuje.
2. Czy krople do nosa wykonujemy z dodatkiem środka izotonizujęcego? Jak prawidłowo wykonać krople do nosa 2% sol protargoli 10,0, czy na izotonicznym 5% roztworze glukozy, czy na wodzie.
Odp.:
Ad.1. W recepturze przyjmuje się, że podane ilości są w gramach, jeśli nie podano inaczej. Owszem jest to błąd natury estetycznej a zapis niezgodny z tradycją, niemniej formalnie sensu nie zmienia. Z pewnością nie jest to podstawa do odmowy realizacji recepty lub myślenia o wycenie bez zniżki.
Ad.2. Tak, zaleca się, żeby krople do nosa były izotoniczne. Nie słyszałem jednak, żeby komuś cofnięto refundację za wykonanie kropli według recepty bez izotonizowania. Do pewnego mementu w podręcznikach receptury aptecznej nie było takich zaleceń. Jedynie, jako korektę niezgodności podawano zamianę chlorku sodu na glukozę przy protargolu, żeby uniknąć reakcji wysolenia. Do izotonizowania kropli z Protargolem używa się 5% roztworu glukozy. Oczywiście, jeśli w przepisie znajduje się glicerol, izotonizowanie można pominąć.
mgr farm Konrad Okurowski