Receptura – wymóg dawkowania przy postaciach zewnętrznych

Czy w świetle zmian w przepisach dotyczących realizacji recept wprowadzonych od 01.01.2021 r. realizacja recepty na lek robiony do stosowania zewnętrznego, na której nie jest podane żadne dawkowanie, jest niemożliwa?

Recepta nie musi być pisana tym samym charakterem pisma, ponieważ zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2. rozporządzenia w sprawie recept lekarskich wystarczy, że lekarz własnoręcznie się tylko podpisze (fot. Shutterstock).Od 1 stycznia 2021 r. przyjmuje się, że recepty wystawione po wejściu w życie nowych przepisów powinny zawierać sposób dawkowania, a jeśli nie zawierają tej informacji, to są wystawione nieprawidłowo (fot. Shutterstock).

Odp.:

Tak, od 1 stycznia 2021 r. przyjmuje się, że recepty na leki recepturowe do stosowania zewnętrznego na skórę, wystawione po wejściu w życie nowych przepisów powinny zawierać sposób dawkowania, a jeśli nie zawierają tej informacji, to są wystawione nieprawidłowo. Zapis dawkowania powinien przynajmniej obejmować częstotliwość stosowania. Warto uczulić lekarzy i pilnować, żeby przyjmowane do realizacji recepty były odpowiadały aktualnym wytycznym. Według nowych zasad recepty na inne postaci niż ww. nie wymagają sposobu dawkowania [wg szkoleń], o ile w składzie nie znajduje się substancja podlegająca pod ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Z drugiej jednak strony w brzmieniu przepisu dalej pojawiło się odniesienie do wykazu leków refundowanych, w których jak wiadomo receptury nie ma. Idąc dalej można przyjąć, że tylko przy postaciach zewnętrznych zapis dawkowaniach może być uproszczony.

Wynika to z faktu, że pod koniec 2020 r., czyli przed wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie recept, NFZ zaczął kwestionować leki robione bez dawkowania, choć wydawałoby się to niegodne z przepisami. Niestety MZ w odpowiedzi na pytanie Funduszu stwierdziło, że § 10 ust. 1 pkt 4 uchylonego rozporządzenia w sprawie recept (mówiący o błędnym lub brakującym dawkowaniu), nie odnosi się do leków robionych. Przy czym zgodnie z art. 96a ust. 1 pkt 4 lit. e każda recepta z lekiem robionym powinna zawierać sposób dawkowania.

Sprawdź także: receptura.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

16 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czy mógłbym prosić o zamieszczenie lub przesłanie treści pisma MZ do NFZ? Jeśli to co Państwo napisali powyżej jest prawdą to większość Aptek w Polsce będzie miała problem
Podpinam się z pytaniem o link do korespondencji NFZ z MZ we wzmiankowanej kwestii.
Do zewnętrznego od lat najczęściej w dawkowaniu: wiadomo :)
moim zdaniem dawkowanie 2x1 nie mieści w wymogu dawkowania przy postaciach zewnętrznych leków recepturowych bo rozumie że 2 razy dziennie jest prawidłowe (zawarta jest częstotliwość stosowania). Reasumując 2x1 nie prawidłowe , 2razy dziennie prawidłowe? co sądzicie ?
Moim zdaniem to wystarczające dawkowanie, bo zawiera częstotliwość, a ta jest wymagana.
Nie można powiedzieć, że bardziej szczegółowe dawkowanie jest złe.
Myślę że każde dawkowanie jest prawidłowe i robienie problemu na siłę sprawia nie nie traktujemy z szacunkiem pacjenta i samych siebie. Skoro my wiemy jak trzeba stosować i pacjent wie to czego mamy się tu czepiać ?
od czasu do czasu na forach pojawia się hasło, że dawkowanie nie powinno mieć wpływu na refundacje. Dopóki przepis o wymogu dawkowania nie zostanie zniesiony cały czas będą się pojawiać tego typu kwiatki. W tej chwili kontroler może wejść praktycznie do dowolnej apteki i w świetle prawa zażądać w związku z tym co tutaj napisano zwrotu dużych kwot refundacji - no chyba, że apteka nie robi receptury.
a dziś znowu mi lekarz twierdzi że to wymysł aptekarzy może warto karać lekarzy z źle wypisaną receptę
albo aptekarzy za to że wymyślają takie problemy? ...oczywiście żartuję, ale lekarze rzadko kiedy przyznają się do błędu.
Ja słyszałam, że wymagane jest dawkowanie bardzo konkretne. Nie wystarczy np 1 x dziennie, a powinno być 1g dziennie.
Od stycznia 2021 r. wystarczy częstotliwość stosowania.
Czy mogę Cię poprosić o podrzucenie tego zapisu?
§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy - Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności: 4) sposób dawkowania - osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, w tym leku recepturowego innego niż określony w lit. b, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych dostępnych w obrocie opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji - ilość nie większą niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem: a) przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, b) leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania;
To fajnie. Tylko pacjenci patrzą na mnie jak na wariatkę, jak im mówię, że tracą refundację z powodu złego zapisu dawkowania.