Receptura – leki cytostatyczne w aptece ogólnodostępnej

Czy można dokonać podziału leku weterynaryjnego w aptece otwartej?

Czy w aptece ogólnodostępnej możemy wykonywać leki robione cytostatyczne na podstawie recepty weterynaryjnej?Skład leku recepturowego musi być zgodny z receptą (fot. Shutterstock).

Czy w aptece ogólnodostępnej możemy wykonywać leki robione cytostatyczne na podstawie recepty weterynaryjnej (rozsypanie kapsułek przyniesionych przez pacjenta od weterynarza)? Jeśli nie, gdzie odsyłać takich pacjentów? Do apteki szpitalnej?

Odp.: W aptece ogólnodostępnej nie ma warunków do sporządzania leków recepturowych z leków cytostatycznych. Ponadto od strony prawnej nie można wykonywać leku z substancji od pacjenta, ponieważ wszystko powinno pochodzić ze stanu apteki i być uwzględnione w wycenie. Niektóre apteki dokonują takiego podziału, ale na recepcie lekarz wypisuje np. laktozę w opłatkach. Gdyby natomiast taki lek trafił do kontroli, to okaże się, że jest niezgodny z receptą i apteka może mieć problem.
Apteka szpitalna posiada co prawda pracownię cytostatyczną, ale nie ma możliwości świadczenia takich usług oficjalnie. Najprościej byłoby dowiedzieć się, która apteka w okolicy robi taki podział i tam kierować właściciela zwierzęcia.

mgr farm. Konrad Okurowski