Recepta weterynaryjna – blokada wydania leku z nieprawidłowym numerem

Dlaczego system w aptece nie przyjmuje recepty na Oxazepam 10mg z cyfrą kontrolną „9” ani z „7”. Podejmowaliśmy próbę w trzech aptekach w Warszawie i żadna mimo chęci nie mogła sprzedać leku — system odrzucał konsekwentnie kolejne kody.

Jeżeli recepta weterynaryjna nie posiada właściwej numeracji z cyfrą 7 na 21. miejscu, pojawi się blokada wydania leku w programie aptecznym.Program apteczny Kamsoft do tej pory nie kontrolował, ani nie wymagał wprowadzania numeru recepty podczas realizacji recept weterynaryjnych.

Dlaczego system w aptece nie przyjmuje recepty na Oxazepam 10 mg z cyfrą kontrolną „9” ani z „7”. Podejmowaliśmy próbę w trzech aptekach w Warszawie i żadna mimo chęci nie mogła sprzedać leku – system odrzucał konsekwentnie kolejne kody. Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji. Czy system już jest niewydolny? Czy apteki nie wiedzą która cyfra do czego? Ja dostałem listę z WIF W-wa z samymi 9 – podobno jest to Rpw? Ale nie mogę kupić na to leków spoza Rpw (np. Efferalgan Codeinum) Liczę na wyczerpującą odpowiedź.

Odp.

Program apteczny Kamsoft do tej pory nie kontrolował, ani nie wymagał wprowadzania numeru recepty podczas realizacji recept weterynaryjnych. Wymóg nanoszenia unikalnych numerów recept dla recept weterynaryjnych pojawił się w rozporządzeniu w sprawie recept obowiązującym od stycznia. Z kolei nowe zasady wystawiania obowiązują od 1 lipca. W międzyczasie przed 1 lipca pojawiła się nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept, która wprowadziła na wniosek NFZ dodatkową numerację dla leków pełnopłatnych zawierających substancję psychotropową i odurzającą. Na 21. miejscu numeru recepty ma być cyfra „7” („dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rp” zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, niepodlegające refundacji.”).

Jeżeli weterynarz zgłosił się do Inspekcji Farmaceutycznej przed 1 lipca, zostały mu przydzielone numery z cyfrą 9 na 21. miejscu, ponieważ innych nie było na tamten moment. Miały one służyć do wystawiania recept zarówno na leki o kategorii dostępności Rp, jak i Rpw. Niestety od 1 lipca te zakresy, choć prawidłowe dla leków Rpw (narkotycznych, które wymagają różowej recepty), są nieprawidłowe dla „zwykłych leków” (recepta biała).

Ze swojej strony zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy te numery mogą być wykorzystywane. Z odpowiedzi, którą uzyskaliśmy wynika, że nie mogą, a weterynarz musi wystąpić do WIF o ponownie nadanie numerów zgodnych z nowelizacją rozporządzenia obowiązującego od lipca. Cytuję pytania i odpowiedzi.

– Czy jeżeli WIF przyznał w maju zakresy numerów zaczynające się od 07 i z cyfra 9 na 21 miejscu (dotychczas stosowane dla Rpw) jako służące do wystawiania recept Rpw oraz recept na środki odurzające i substancje psychotropowe m, to weterynarz może użyć tych zakresów zarówno do recept na leki o kategorii Rpw i RP?

Odp. W przypadku gdy wojewódzki inspektor farmaceutyczny przyznał w maju zakresy numerów zaczynające się od 07 i z cyfrą „9” na 21 miejscu dedykowaną dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rpw” czyli zawierających substancje z psychotropowe z grupy II-P i środki odurzające z grupy I-N, to weterynarz może użyć tych zakresów jedynie do recept na leki o kategorii „Rpw”, gdyż dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rp” zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, niepodlegające refundacji (inne niż „Rpw” czyli należące do II-N, III-P i IV-P), wydzielono nową cyfrę „7” widniejącą na 21 miejscu unikalnego numeru identyfikującego receptę.

– Czy dla leków o kat. dostępności RP (grupy III-P i IV-P oraz II-N i III-N) musi ponownie zwrócić się o nowe zakresy z cyfra 7 na 21 miejscu, wg noweli rozporządzenia?

Odp. Z uwagi na to, że dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rp” zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, niepodlegające refundacji, wydzielono nową cyfrę „7” widniejącą na 21 miejscu unikalnego numeru identyfikującego receptę, weterynarz musi ponownie zwrócić się do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego po nowe zakresy numerów z cyfrą „7” na 21 miejscu unikalnego numeru.

Wracając do problemu, jeżeli na 21. miejscu numeru recepty weterynaryjnej nie znajduje się cyfra 7, program blokuje wydanie zarówno leku psychotropowego (Oxazepam), jak i zawierającego substancję odurzającą (Efferalgan codeine).