Recepta od farmaceuty na Vaxigrip Tetra ze zniżką

Farmceuta może wystawić receptę na szczepionkę VaxigripTetra ze zniżką lub bez, w zależności od posiadanych wskazań objętych refundacją.

Czy jako farmaceuta mogę wystawić e-receptę farmaceutyczną pro auctore na szczepionkę VaxigripTetra ze zniżką 50%? Nie mam 65 lat, ale jako farmaceuci mieliśmy mieć je za darmo.

Odp.:

Farmaceuta, wystawiając receptę (pro auctore lub pro familia) na lek z refundacją, powinien trzymać się refundowanych wskazań danego leku. Szczepionkę VaxigripTetra można wypisać ze zniżką w następujących przypadkach:

  • w czynnym uodpornieniu osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce;
  • w profilaktyce grypy u kobiet w ciąży, u dzieci w wieku od ukończonego 24 miesiąca życia do ukończonego 60 miesiąca życia oraz u osób w wieku od 18. roku życia do 65. roku życia o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych tj.: 1) po transplantacji narządów, 2) chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), choroby neurologiczne i neurorozwojowe; 3) w stanach obniżonej odporności (w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego).

Jeżeli farmaceuta nie mieści się w powyższych wskazaniach, powinien wystawić receptę pełnopłatną. Pełnopłatna jest również recepta farmaceutyczna wystawiana w aptece w programie aptecznym.