Realizacja recepty w przypadku zagubienia numeru PIN

To, że asystent reglamentacji działa tylko w przypadku e- recepty w żadnym razie nie oznacza, że Plaquenil czy Arechin nie mogą być wypisane na recepcie papierowej(Shutterstock).

Czy można wykupić receptę za pomocą samego numeru PESEL w przypadku, gdy zagubiony zostanie czterocyfrowy PIN?

Odp.: Niestety, bez PIN-u nie ma możliwości dostępu do e-recepty. Należy dbać o tę kartkę jak o papierową receptę lub założyć sobie konto pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl) i zaznaczyć zgodę na przesyłanie informacji drogą SMS, albo/i e-mail. Awaryjnie można zadzwonić do lekarza z prośbą o podanie PIN-u. Jeżeli chodzi o kontynuację e-recepty w aptece, istnieje możliwość odszukania sprzedaży i skopiowania klucza recepty, co pozwoli wydać resztę.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

7 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

kopiowanie klucz recepty i jej realizacja (jeżeli nie wykonujemy korekty) czy to zgodne z prawem
A dlaczego nie, skoro recepta jest już zaczęta w danej aptece, a pacjent potwierdza swoją tożsamość?
jest to logiczne dla mnie ok ale problem pojawia się ponieważ żaden przepis nie pozwala na taką realizację Rp z poradnika CISOZ " Żeby zrealizować e-receptę w aptece pacjent może: przedstawić wydruk informacyjny — w celu realizacji należy sczytać kod kreskowy lub kod 2D (QR) z wydruku lub wpisać 4-cyfrowy kod dostępu oraz poprosić pacjenta o podanie numeru PESEL podać kod dostępu otrzymany np. przez SMS — w tym przypadku należy wpisać 4-cyfrowy kod dostępu, a następnie numer PESEL pacjenta pokazać informację o wystawionej e-recepcie w postaci elektronicznej np. na ekranie smartfona — w celu realizacji należy zaczytać kod kreskowy pakietu e-recept z ekranu telefonu/tabletu lub wpisać 4-cyfrowy kod dostępu wraz z numerem PESEL pacjenta. Pacjent może również udostępnić informację o e-recepcie korzystając z aplikacji mObywatel CO będzie gdy dany pacjent przyjdzie za pół roku i powie że chce jeszcze jak będę się bronił skoro skopiowałem klucz RP. myślę że warto to uregulować prawnie
Ludzie potrafią przyjść bez niczego po odbiór pozostałych leków, lub powiedzieć imię i nazwisko. Jeśli to stały pacjent i jest w kartotece. Pesel to nie problem, ale bez kodu? Odszukanie i skopiowanie klucza da nam tylko pogląd 1 leku. Czy tak trudno zapisać kod i pesel na karteczce i podać podczas obsługi w aptece?
Dokładnie zawsze jest rozwiązanie Pan przy mnie zadzwonił do przychodni powiedział kiedy był u lekarza i pani z rejestracji podyktowała mu PIN, tylko jak się nie chce rozwiązać problemu który powstał na skutek zagubienia PINU i ma się pretensje do farmaceuty to potem winna za wszystko jest Apteka
Sytuacja z dziś. Wypisana recepta na 30 dni. Zrealizowana częściowo. Po upływie terminu ważności pacjent chce wybrać resztę. Zdziwienie, że się nie da. Jak to recepta nie jest ważna pół roku?
Oj ile to juz razy nasluchalem się, że co to za nowości powymyslane są teraz, że pacjent musi mieć kod, a do tego jeszcze pesel...i jak to z samego kodu nie możemy sobie odczytać...Nie wiem czemu społeczeństwo już na wstępie jest do nas wrogo nastawione?