Pronasal – czy można dzielić podwójne opakowanie?

Czy możliwe jest dzielenie opakowań Pronasalu 2×140 (podwójne opakowanie)?

Jeżeli lekarz wskazał opakowanie pełnopłatne, to nie wydać nic ze zniżką (fot. Shutterstock).Reasumując, nie jest możliwe dzielenie opakowania Pronasalu, ponieważ ten lek nie zalicza się ani do leków parenteralnych, ani do podania wziewnego (fot. Shutterstock).

Czy dozwolone jest dzielenie opakowań Pronasalu 2 x 140 (podwójne opakowanie)? Każda z buteleczek jest zapakowana w osobny kartonik, a w ustawie mamy mowę o lekach przeznaczonych do podawania pozajelitowego (aerozol niewątpliwie tak podajemy)?

Odp: Taka interpretacja podania pozajelitowego jest zbyt dosłowna i niezgodna z definicją z farmakopei. FP mówi, że:

„preparaty pozajelitowe są jałowymi postaciami leku przeznaczonymi do podania do organizmu człowieka lub zwierzęcia przez wstrzyknięcie, infuzję lub implantację”.

Pronasal to aerozol, który podajemy donosowo, czego nie uznaje się także za podanie wziewne.

Reasumując, nie jest możliwe dzielenie opakowania Pronasalu, ponieważ ten lek nie zalicza się ani do leków parenteralnych, ani do podania wziewnego. A to m.in. dla tych grup leków dozwolone jest dzielenie opakowań, o czym mówi § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

Czytaj również: Lek Pronasal i błędne dawkowanie