Podpis elektroniczny na recepcie papierowej

Czy można wydrukować z maila lub sms od pacjenta receptę papierową z podpisem elektronicznym i ją zrealizować?

Pacjentka chciała zrealizować receptę papierową, która miała podpis elektroniczny i została wysłana mailem lub mms.Ważnym elementem autoryzującym receptę jest podpis osoby uprawnionej.

Naszą aptekę odwiedziła pacjentka, która otrzymuje od lekarza recepty w postaci MMS lub na maila. Na tych receptach widnieje podpis elektroniczny lekarza. Podobno inne apteki bez problemu takie recepty drukują i realizują. Czy rzeczywiście tak może być i jest to zgodne z przepisami?

 

Odp.: Choć art. 96a ust 1 pkt 3 lit. e ustawy prawo farmaceutyczne dopuszcza podpis elektroniczny (kwalifikowany lub zaufany) to służy on wyłącznie do autoryzacji recept elektronicznych. W przypadku recept papierowych niezmiennie wymagany jest podpis własnoręczny. Nie ma znaczenia czy jest to recepta spoza UE, transgraniczna czy krajowa. Niedopuszczalny jest nawet kolorowy wydruk skanu recepty. Być może inne apteki wystawiają na podstawie takich recept recepty farmaceutyczne, ale nie ma możliwości realizacji recept papierowych bez własnoręcznego, odręcznego podpisu.