Pielęgniarka – zapotrzebowanie i weryfikacja uprawnień

Podczas zamiany leków, odpłatność pozostaje taka sama, jaka wynika z pierwotnego zapisu na recepcie (fot. Shutterstock).

Czy apteka ma obowiązek weryfikacji uprawnień do samodzielnego ordynowania leków w przypadku przedstawienia przez pielęgniarkę zapotrzebowania na leki? Zostało ono wystawione w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarskiej na podstawie księgi rejestrowej z izby pielęgniarskiej, gdzie ujęty jest zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych (rubryka 17 pkt 2 (usługi lecznicze, jest brak wpisu,  że ten zakres usług jest robiony)? Czy leki, które nie znajdują się na wykazie do samodzielnej ordynacji, można wydać na podstawie zapotrzebowania, np. Ketonal Active 50*20 kaps. jako lek OTC?

Odp.: Osoba realizująca nie ma obowiązku weryfikacji uprawnień osoby wystawiającej zapotrzebowanie. To osoba wystawiająca nie może poświadczyć nieprawdy. Osoba przyjmująca zapotrzebowanie powinna zweryfikować prawidłowość wystawienia zlecenia (ze wzorem). Ponadto powinna sprawdzić, czy podmiot/osoba wystawiająca widnieje w RPWDL (Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą). W zakresie leków należy przyjąć, że są to pozycje, które może samodzielnie ordynować, niezależnie od kategorii dostępności produktu leczniczego.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

A teraz moje pytanie. Ordynacja leków to jedno a.mozliwosc.podawania to drugie. Jako specjalista w.dziedzinie chirurgii i pielęgniarką systemu mogę.samodzielnie bez.zlecenia.lekarza.w.stanie zagrożenia życia pacjenta.podac inne.lemi niż samodzielnie bez zlecenia.lemarza bez stanu zagrożenia życia. Z kolei zestaw przeciw wstrząsowym ma swój wykaz. Położna może.tez inne.lemi podać samodzielnie bez zlecenia.lekarza. a wy chcecie to sprawdzać? Naprawdę. Ordynacja nie równa się możliwości podania leków przeze mnie, czy przez położne. Ciekawe na jakiej podstawie ten pomysł powstał? Ordynacja to wystawienie recepty dla pacje ta po jego osobistym zbadania, zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją medyczną. Po analizie tych danych podejmujemy się ordynacji leków i ustalamy wskazania do refundacji leku. To ja decyduje czy lek będzie refundowany czy nie. Bo sprawdzam wskazania do refundacji. A co do zapotrzebowania.to leki te są potrzebne do zestawu przeciwwstrząsowego lub torby reanimacyjnej w której mogę.miec i użyć w stanie zagrożenia życia przeszło 46 leków. Pozdrawiam