Ospen – wydanie zawiesiny zamiast tabletek

Czy w sytuacji braku dostępności tabletek Ospen mogę wydać zawiesinę?

Według ustawy prawo farmaceutyczne różne postacie farmaceutyczne doustne o natychmiastowym uwalnianiu uważa się za tę samą postać farmaceutyczną.

Mam e-receptę na Ospen 1500 1 op x 30 tabl. z dawkowaniem 3 × 1. Pacjent jest ubezpieczony i recepta jest wypisana z refundacją. Czy z powodu braku w hurcie tabletek  można wydać 2 opakowania po 150 ml, w dawce 750? Z przeliczenie dawek 3 × 10 ml zawiesiny = 3 × 1 tabl. Czy można w taki sposób zrealizować receptę z refundacją?

 

Odp.: Od strony prawnej (ilość j.m. się zgadza i dawek po 10 ml jest też 30) i medycznej nie ma przeciwwskazań, żeby wydać 2 op. po 150 ml leku Ospen w zawiesinie zamiast 30 tabl. Oczywiście z refundacją, skoro prawnie jest to dozwolone i dodatkowe przesłanki są spełnione. Obie postaci nie wykazują różnic ani farmakokinetycznych, ani farmakodynamicznych, wpływających na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Tylko Zinnat ma wpis w chpl, że zawiesina i tabl. nie są biorównoważne. Zawiesina Ospen jest ponadto wygodniejsza, ponieważ może być stosowana niezależenie od posiłków. Z kolei dla tabletek wymagane jest, żeby były przyjmowane na 1 godzinę przed posiłkiem.

Czytaj także: Zamienne stosowanie leków biopodobnych – decyzja EMA