Ograniczenie ilości leku psychotropowego zapisanego na recepcie weterynaryjnej

Od 30 czerwca 2022 roku, można już wydawać produkt leczniczy Noctis Noc bez recepty (fot. Shutterstock).

Czy istnieje ograniczenie ilości leku psychotropowego zapisanego na recepcie weterynaryjnej?

Rozporządzenie w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt przewiduje ograniczenie ilości leku w następujących przypadkach:
– kiedy lek jest stosowany przez lekarza weterynarii w ramach prowadzonej praktyki – zapas maksymalnie na 14 dni, na podstawie średniego zużycia;
– dla substancji z grupy I-N i II-P – do maksymalnie pięciokrotności jednorazowej dawki, ważność recepty 30 dni (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii i wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych).

W pozostałych przypadkach, tj. dla leków z grupy IV-P lub innych „ludzkich” leków stosowanych przez właściciela zwierzęcia, przepisy w/w rozporządzeń nie zawierają ograniczeń zarówno ilości leku, jak i terminu ważności recepty.