Odmowa wystawienia faktury na inne dane

Czy farmaceuta ma prawo odmówić pacjentowi wydania faktury na zakupione leki na dane innej osoby niż na recepcie?

Odp.: Farmaceuta nie ma prawa odmówić wystawienia faktury, ale ma prawo odmówić poświadczenia nieprawdy, czyli wskazania innego nabywcy niż podany faktycznie na recepcie, na którego rzecz są zbywane leki. Inną osobę można ewentualnie uwzględnić jako płatnika.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

12 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

I znowu ten farmaceuta robi problem... ;)
No to jasne. Bo kto niby inny mógłby 😉
To się robi ostatnio ogromnym problemem. Pytanie czy wystawienie faktury na męża, w przypadku realizacji recept jego samego i jego żony, którzy rozliczają się wspólnie będzie niestosowne?
No jasne że nie. Po co się w ogóle nad tym zastanawiać?
Chociażby z tego względu że pomijając prawo skarbowe to prawo farmaceutyczne zabrania nam wystawiania faktur niezgodnie z treścią recepty. I tu się pojawia konflikt interesów dwóch gałęzi gospodarczej machiny. To samo podkreśla WIF, choć rozumieją, ze czasami z pacjentem wygrać się nie da i wtedy lepiej sobie odpuścić
Trochę to dziwne. Tak jak w każdej dziedzinie to po stronie tego któremu zależy powinno być wykazanie że jest tak jak oświadcza.
No ale to nie od dziś są te problemy. Skarbówka potrafi być bardzo uciążliwa więc lepiej nie podpadać.
Pisałam do urzędu skarbowego w sprawie takich faktur. Opisano mi że nie mam podstaw do odmowy wystawienia faktury bo w różnych celach są pobierane. To osoba rozliczająca musi pilnować czy napewno swoje leki rozlicza. Jeżeli ktoś zgłasza się z paragonem na drugi dzień to jeszcze musimy wystawiać faktury a czy biegacie sprawdzać czyje to były recepty?
I to brzmi sensownie. Tak jak napisał wyżej Kamil
Oczywiście że powinno, ale fakt że my wystawilismy fakturę niezgodnie ze stanem faktycznym będzie dla skarbówki nie do podważenia
Najbezpieczniej w takiej sytuacji chyba wystawić dwie osobne faktury.