Jeżeli Nutramigen 1 LGG „zwykły” jest dostępny w hurtowni lepiej nie zamieniać. Mleko Nutramigen LGG Complete miało stanowić zabezpieczenie na wypadek ewentualnych problemów z dostępnością Nutramigen LGG. Zmiana mleka jest możliwa tylko stopniowo, co gwarantuje, że organizm dziecka nie zareaguje gwałtownie i będzie miał szansę się przyzwyczaić.
Producent deklaruje, że oba mleka nie różnią się pod względem źródła i poziomu hydrolizatu kazeiny oraz L. rhamnosus LGG, czyli parametrów wpływających na efektywność kliniczną. Nie przedstawił jednak żadnych dowodów popierających to założenie.
Ustawa o refundacji leków (art. 44 ust. 3) pozwala dokonać zamiany również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Kryterium zamiany (art. 2 pkt 13 lit. c) będzie posiadanie przez odpowiednik tego samego albo zbliżonego składu, zastosowania lub sposobu przygotowania.
Skład w obu przypadkach nie jest identyczny, ponieważ zaszły zmiany w stosunku do witaminy D (zwiększenie ilości) oraz niektórych składników mineralnych. Osoba realizująca musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta różnica mieści się w zakresie „zbliżonego” składu, czy nie. Z jednej strony można przyjąć tłumaczenie producenta, z drugiej bezpieczniej będzie odesłać pacjenta do pediatry.
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
9 komentarzy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]