Nutramigen 1 LGG – zamiana na wersję Complete

Czy można wydać na częściowo zrealizowaną receptę na Nutramigen 1 LGG, mleko Nutramigen 1 LGG Complete?

Jak informuje spółka, obecnie w obrocie mają występować równolegle produkty Nutramigen 1 LGG i Nutramigen 2 LGG, a także nowa linia NUTRAMIGEN LGG Complete.

Jeżeli Nutramigen 1 LGG „zwykły” jest dostępny w hurtowni lepiej nie zamieniać. Mleko Nutramigen LGG Complete miało stanowić zabezpieczenie na wypadek ewentualnych problemów z dostępnością Nutramigen LGG. Zmiana mleka jest możliwa tylko stopniowo, co gwarantuje, że organizm dziecka nie zareaguje gwałtownie i będzie miał szansę się przyzwyczaić.

Producent deklaruje, że oba mleka nie różnią się pod względem źródła i poziomu hydrolizatu kazeiny oraz L. rhamnosus LGG, czyli parametrów wpływających na efektywność kliniczną. Nie przedstawił jednak żadnych dowodów popierających to założenie.
Ustawa o refundacji leków (art. 44 ust. 3) pozwala dokonać zamiany również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Kryterium zamiany (art. 2 pkt 13 lit. c) będzie posiadanie przez odpowiednik tego samego albo zbliżonego składu, zastosowania lub sposobu przygotowania.

Skład w obu przypadkach nie jest identyczny, ponieważ zaszły zmiany w stosunku do witaminy D (zwiększenie ilości) oraz niektórych składników mineralnych. Osoba realizująca musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta różnica mieści się w zakresie „zbliżonego” składu, czy nie. Z jednej strony można przyjąć tłumaczenie producenta, z drugiej bezpieczniej będzie odesłać pacjenta do pediatry.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

9 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

To czym się różni? Smaczniejszy? ;)
Właśnie mniej smaczny... dzieci maja biegunki i bóle brzucha.
No to rzec można... dobra zmiana ;)
Zupełnie inne proporcje składników, zgłaszane są przypadki biegunek i ulewań po zmianie
Ciekawe jak do tego podejdzie NFZ ,skoro skład jest inny.
Może być tak że każdy NFZ zrobi po swojemu. Tak jak im będzie najlepiej.
Dziecko w rodzinie właśnie przeszło z Nutramigen 1 na Complete 2 i chętniej zjada, ma mniej problemów z ulewaniem, rodzice zadowoleni, także zależy od dziecka.
co do mleka modyfikowanych to nie ma złotej zasady - każde dziecko reaguje inaczej. Ale jeśli faktycznie jest sporo głosów o biegunkach po to warto by się temu przyjrzeć. Fakt jest też taki, że praktycznie przy każdej zmianie mleka dziecko potrzebuje kilku dni na przystosowanie przewodu pokarmowego do zmiany