Ins. Novorapid – zamiana fiolki na wkłady

Pacjent od lat miał wypisywaną insulinę we wkładach. Nowy lekarz zaczął wypisywać fiolkę zamiast wkładów. Czy można wydać po staremu?

Dopuszcza się wydanie tej samej insuliny (np. Novorapid) zamiennie we wkładach lub w postaci fiolki, w zależności od preferencji pacjenta.Dzieleniu nie podlegają te insuliny, dla których producent zastrzegł konieczność przechowywania w oryginalnym opakowaniu (fot. Shutterstock).

Mamy z koleżanką odmienne zdania, więc proszę o głos rozstrzygający. Pacjent od lat ma wypisywany NovoRapid 100 j./ml 5x3ml. Nagle nastąpiła zmiana lekarza i zaczął wybierać inną kartę tj. NovoRapid 1 fiol 100 j./ml 10 ml. Czy jeżeli pacjent ma 3 opakowania NovoRapidu w fiolce, to można wydać mu 2 op. NovoRapidu we wkładach? Sumaryczna ilość jednostek będzie taka sama, a dawkowanie jest ok. Jak to jest z zamienianiem insulin?

 

Odp.: Od strony formalnej nie ma przeciwwskazań, żeby zamienić fiolkę na wkłady do wstrzykiwacza, tym bardziej że w obu przypadkach pacjent otrzyma 30 ml. W innej sytuacji należałoby trzymać się wypisanej ilości +/-10%. Na początku należy się upewnić, że u pacjenta nic się nie zmieniło. Teoretycznie mógł np.  przecież przejść na pompę insulinową, która współpracuje z fiolką, a nie wkładami. Jeżeli pacjent miałby, zamiast wstrzykiwacza używać strzykawki, byłoby to znacznym utrudnieniem.

W tym przypadku pacjent otrzymuje tę samą insulinę, więc nie ma tu miejsca zamiana. W innej sytuacji dopuszczalne byłoby zamienne wydanie insuliny tego samego typu.

Czytaj także: Zamienne stosowanie leków biopodobnych – decyzja EMA