Nodofree podwójne dawkowanie kropli

Realizacując e-receptę na krople Nodofree należy przeliczyć długość kuracji wg zapisanego dawkowania, z krórego wynika mniejsza ilość leku.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w prawidłowej realizacji rocznej recepty na krople Nodofree, potrójne opakowanie. Lekarz umieścił dwa różne dawkowania, pierwsze jest nieprawidłowe, ale drugie z nich już tak, w dodatku bardzo dokładnie rozpisane. Czy jest możliwość, po konsultacji z lekarzem, zrealizować receptę zgodnie z jego zamysłem wpisując w DRR odpowiednią adnotację o wcześniejszym kontakcie z osobą wystawiającą? Receptę przesyłam w załączniku. 

Rp.
Nodofree 20 mg/ml krople do oczu, roztwór
4 op. po 3 butelki_5_ml
DS. 3 razy dzienne po 1 szt. 
3 x dz po 1-2 krople do OP i 2 x dz. do OL
Odpłatność: R

Odp.:

W tego typu sytuacji, gdy lekarz zamieści dwa różne sposoby dawkowania, trzeba postąpić w następujący sposób. Jeżeli przeliczenie wg dwóch schematów prowadzi do wydania różnych ilości leku, należy przyjąć ten sposób dawkowania, który pozwala wydać mniej. Ilość leku Nodofree należy przeliczyć dla dawkowania 3×1 kropla.

Oczywiście warto, jeśli to możliwe poprosić lekarza o nową receptę zawierającą wyłącznie dawkowanie w formie opisowej (czyli 3 razy po 1 szt.). Sama konsultacja z lekarzem nie będzie wystarczająca, by przyjąć drugi sposób dawkowania. Pierwszy sposób nie jest błędny, ponieważ nie jest powiedziane, że jaskra musi dotyczyć obu oczu (Czytaj także: Które krople do oczu należy przeliczać). Pacjent bez poprawy recepty może otrzymać 7 butelek leku. W ramach pojedynczej transakcji nie powinien dostać więcej niż 3 szt.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

2 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Dodam do dyskusji, że przy drugim sposobie dawkowania (maks. sumarycznie 8 kropli do obu oczu) może zabraknąć kropli na miesięczną terapię jednym opakowaniem 5mL. Wynika to z faktu, że wg ulotki maksymalnie podajemy 6 kropli do obu oczu/dzień co w stosunku do maks. 8 kropli wg przepisanego dawkowania stanowi o 33% więcej. Z produkcyjnego punktu widzenia - z reguły nie stosuje się tak wysokiego dodatku technologicznego do opakowania.
słynna WALIDACJA nie wyszła bo dalej problemy z dawkowaniem wiem że się powtarzam ale tak trudno napisać program który z automatu jeżeli są przepisywane krople daje do uzupełnienia ile kropel a nie daje do wyboru sztuki np ___ gtt. dalej OP lub OL lub OP i OL dalej do wyboru ile razy dziennie dalej przez jaki okres lub bez określenia czasu a teraz dają jeszcze miejsc na inwencje twórczą i wychodzą takie paszkwile