Neurotop retard – ilość a okres stosowania

Spieramy się w aptece o sposób realizacji recepty refundowanej na Neurotop retard.

Spieramy się w aptece o sposób realizacji recepty refundowanej na Neurotop retard. Czy określenie przewlekle znosi 90 dni stosowania?Jeżeli na recepcie pojawi się sytuacja, że z ilości opakowań, dawkowania czy okresu stosowania wynikają różne ilości, należy wydać najmniejszą z nich (fot. Shutterstock).

Szukam informacji i podstawy prawnej o zapewnieniu pacjentowi pełnej kuracji lekowej. Spieramy się w aptece o sposób realizacji recepty refundowanej na Neurotop retard. Lekarz wypisał 3 op. a 50 tabl. z dawkowaniem: 1/2-0-1 w leczeniu przewlekłym na 3 miesiące. Ile opakowań należy wydać?

 

Odp.: W przypadku powyższej recepty mamy do czynienia z dwoma sprzecznymi ilościami leku. Jedna wynika z liczby wypisanych opakowań (150 tabl.), a druga z dawkowania i okresu stosowania (135 tabl.). § 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept nakazuje w takiej sytuacji wydanie mniejszej ze wskazanych ilości, czyli 135 tabl. Ponieważ nie jest możliwe wydanie dokładnie takiej ilości, a lek nie podlega dzieleniu, należy pacjentowi wydać z tej recepty 100 tabl. leku Neurotop retard.
Wydanie 150 tabl. nie wchodzi w grę, ponieważ przekracza zlecone 3 miesiące terapii. Określenia o leczeniu przewlekłym nie należy traktować jako powód, by tę informację o 3 miesiącach ignorować. Najlepiej byłoby uświadomić lekarza, że dodatkowe informacje, które pojawiają się w programie gabinetowym, często są niepotrzebne a z punktu widzenia apteki i pacjenta zbędne.

§ 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept

Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.

mgr farm. Konrad Okurowski