Nasen – wątpliwości wokół ilości sumarycznej substancji

Moje pytanie dotyczy ilości substancji czynnej.

Taki zapis, zgodnie ze stanowiskiem MZ, uznaje się za oznaczający 1 opakowanie po 60 tabl. (fot. Shutterstock).Podana ilość sumaryczna powinna być zgodna z wypisaną ilością leku (fot. Shutterstock).

Na recepcie jest zapisany Nasen 10 mg a 20 tbl – 4 op. Z ilości opakowań wynika 800 mg łącznej substancji czynnej. Lekarz zapisał łączna ilość substancji 900 mg. Czy można wydać wszystkie opakowania, czy recepta jest do poprawy?

Odp.: Zgodnie z § 6 ust. 1  rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje na recepcie podaje się ilość sumaryczną substancji psychotropowej, lub środka odurzającego. Może być ona wyrażona także jako iloczyn liczby dawek i dawki. W przypadku e-recepty zapis może być liczbowy lub słowny. Podana ilość sumaryczna powinna być zgodna z wypisaną ilością leku. Przepisy nie przewidują odstępstwa od tej reguły, bowiem jest to informacja dodatkowa, która nie zastępuje ani dawki, ani ilości jednostek dawkowania, jeżeli ich nie wpisano. W tym przypadku lekarz wpisał ilość sumaryczną jako 900 mg, zamiast 800 mg. Należałoby wyjaśnić z nim, dlaczego tak się stało i poprosić o poprawną e-receptę.

Alternatywnie wg NIA, jeżeli ilość jest niezgodna, ale proporcjonalna, możliwe jest wydanie takiej ilości, dla której dane są kompletne. W tym przypadku wystarczyłaby adnotacja o konsultacji i sposobie realizacji wg ilości wypisanych opakowań.

Czytaj również:

Realizacja recepty na Nasen