Nasen – wątpliwość dotycząca treści recepty

Czy ta recepta jest wystawiona prawidłowo?

Czy ta recepta na Nasen jest wystawiona prawidłowo? Czy kierownik słusznie sądzi, że brakuje określenia, że chodzi o zolpidem?Recepta na lek psychotropowy musi spełniać konkretne wymagania (fot. Shutterstock).

Mam wypisany lek Nasen na recepcie papierowej. Zapis brzmi: Nasen dwadzieścia miligramów czterdzieści tabletek. W związku z tym chciałem zapytać, czy ta recepta jest prawidłowa? Kierownik twierdzi, że brakuje informacji, że chodzi o zolpidem.

 

Odp.: Powyższy zapis z recepty na lek psychotropowy jest nieprawidłowy. Określenie nazwy substancji czynnej nie jest wymagane w przepisach, ale dodatkowo wyrażona (prawidłowo) słownie ilość sumaryczna substancji już tak. Niemniej tutaj ta ilość jest błędna.

Jeżeli zapis na recepcie papierowej wygląda dokładnie tak, jak napisano, to:
– na recepcie nie ma dawki leku (ale nie ma mniejszej niż 10 mg),
– jest ilość jednostek dawkowania (ilość),
– jest ilość sumaryczna, ale wskazuje na 2 tabl., czyli recepta jest nieprawidłowa.
– brak dawkowania umożliwia wydanie maksymalnie ilość odpowiadającej dwóm najmniejszym zarejestrowanym opakowaniom (tutaj nawet dostępnym w obrocie, bo opakowania po 10 tabl. raczej nie są dostępne).

Prawidłowy słowny zapis ilości sumarycznej to czterysta mg lub czterdzieści tabl. po dziesięć mg. Należy podkreślić, że jest to informacja dodatkowa, która nie zastępuje pozostałych informacji z recepty takich jak dawka oraz ilość leku.
Reasumując, podanie nazwy substancji jest zbędne, ale receptę i tak trzeba poprawić, bo zapis jest błędny w zakresie ilości sumarycznej i dawkowania.